Zákoník práce – pohrobek marxismu a fašistického korporativismu

Autor: Tomáš Munzi | Publikováno: 8.11.2004 | Rubrika: Zamyšlení

V poslední době se opět dostalo na přetřes téma „Švarc systému“ – neboli způsobu zaměstnávání lidí na „živnosťák“… A ačkoliv a zároveň bohudík se jedná o každodenní podnikatelskou realitu, dnešní diletantské vládní garnituře je stále po chuti všechny podnikatele neustále prznit a šikanovat. Z trochu jiného úhlu jsem se danému tématu už věnoval ve svém článku Nezaměstnaní a státní důchodci: Umělé výtvory etatismu, který vyšel v časopise Portál č. 4/2003.

Velmi úsměvným příkladem z poslední doby může být například způsob vyplácení bývalých amerických manažerů polostátního Eurotelu přes její maďarskou dceřinou společnost. Což zpětně můžeme charakterizovat jako naprosto logický a chvályhodný způsob, jak se vyhnout výpalnému socek, na rozdíl například od názoru jistých rádoby pro-podnikatelsky orientovaných, ale reálně spíše socansko-konformních médií.

Nicméně pojďme k meritu věci. Je velkým štěstím, že většina podnikatelů v reálném světě ctí zásadu, že zákoník práce je tak akorát pro srandu králíků… Bohužel pro mnohé podnikatele to ovšem v současné situaci může být někdy dosti drahá sranda. Právě „Švarc systém“ je velice efektivním způsobem jak toto socanské jho obejít a jak se vyhnout placení sockám, což samozřejmě budí jejich protireakci. Je ale až k neuvěření, jak si lidé neuvědomují závažnost tohoto tématu. Z ničeho nic jsou podnikatelé perzekvováni a penalizováni za to, že si někoho na základě podnikatelské dohody úkolově najmou; zatímco ho prý měli zaměstnat… To je neskutečný útok na smluvní svobodu, podnikatelskou právní subjektivitu a tedy i přímo na soukromé vlastnictví a osobní svobody. Útok ryze fašisticko-socialistického stylu! Vypovídá to něco o tom, že dnes není podnikání čistě soukromoprávní záležitostí. Naplňuje se tak tendence, která má kořeny v první polovině 20. století v podobě fašistické korporativizace a paralelní socialistické devastace podnikání.

Právě tehdy začalo, mimo jiné, docházet k legislativně-formálnímu oddělování principu podnikání a principu zaměstnávání, jakkoliv způsob najímání lidí z podnikání prostě vyloučit nelze. Metodologicky to znamená nepřímou kontrolu ceny práce. Proto i dnešní institut zaměstnance, který je regulován a zároveň przněn zákoníkem práce, je spíše fetišem a zároveň rukojmím v rukách primitivních odborů a pracovních úřadů. Ideálem je pro ně proletářský fetiš v podobě uvědomělé persony, jejíž práce je především strávením času od píchaček k píchačkám… neboli poctivý obraz typického státního zaměstnance. Je proto samozřejmé, že nezávislý podnikatel a živnostník je pro podobné socanské diletanty a instituce trnem v oku.

Zákoník práce není tedy ničím jiným než perverzním nástrojem socanského paternalismu a fašizace podnikatelského prostředí v podobě účelové etatizace soukromého práva. To už ale dnes nicméně platí i pro obchodní zákoník či zcela absurdní živnostenský zákon. Z dnešního pohledu už proto podnikání není absolutní a nezpochybnitelné právo, ale spíše milostivé a pokořující státní svolení.

7217 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobněVědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojují

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

ČT má průšvih? Za pořad o „fake news“. Vrchní kontrolor: Jak z 80. let. To nejhoršíOdporné. Vy maloměšťáci... Zdeněk Zbořil ke konci kauzy Čapí hnízdo: Je to plán Putina!
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění