Jana Volfová: Feministky nejsou hadrnice s koštětem

Autor: Andrea Cerqueirová | Publikováno: 4.11.2004 | Rubrika: Rozhovor
Volfová

Bývalá sociálnědemokratická poslankyně Jana Volfová v současné době pracuje pro europoslance Vladimíra Železného a hnutí Nezávislí. Své názory nezměnila – stále prosazuje otázku rovných příležitostí pro ženy a muže.

Ve sněmovně jste se hodně věnovala ženské otázce…
Neprosazovala jsem čistě ženskou otázku, ale otázku rovných příležitostí. Ta se týká i mužů, protože ti jsou diskriminování především při rozvodových řízeních, kdy jsou jim děti do péče svěřovány jen zřídka, navzdory tomu, že jsou kolikrát lepšími rodiči, než některé ženy. Je to důsledek toho, že v myslích lidí neustále panuje, že dítě patří k matce. Je to jen půl pravdy – dítě patří k matce i k otci.

Bylo obtížné prorazit s tématem rovných příležitostí u mužských kolegů?
Nejen u mužských. V době, kdy jsem byla poslankyní, sněmovna otázku rovných příležitostí příliš nevnímala. V podstatě jsme zákonodárce s několika kolegyněmi vychovávaly. Především pravicová část toto téma hodně podceňovala. Musela jsem mnohým vysvětlovat, že feminismus není nic hanlivého, že feministka nepraští chlapa deštníkem, když jí pustí první do dveří, ale že jí jde o rovnost. O to, aby měla stejné postavení jako on, samozřejmě s ohledem na svou omezenou fyzickou sílu. O to, aby při hledání práce nebyla diskriminována kvůli pohlaví či tomu, že má děti. Připomínala jsem, že nebýt feministek, nebylo by u nás kupříkladu volební právo žen, které ve světě bohužel zatím není samozřejmostí a v některých zemích Evropy funguje teprve pár let.

Myslíte, že je informovanost o rovných příležitostech dnes ve sněmovně o poznání lepší?
Nepochybně. Ideální stav to však stále není, proto je třeba toto téma neustále oživovat. Od nejvyšších státních orgánů pak lze přejít k těm nižším.

Podepisuje se lepší sněmovní ovzduší na tvorbě legislativy týkající se rovných příležitostí?
Velmi vítám návrh určité penalizace v případě, že na kandidátní listině konkrétní politické strany budou chybět ženy. Je mi ale trochu líto, že věc není dotažena do konce – že se nenavrhuje tzv. zipový systém (na střídačku muž a žena) nebo alespoň určité povinné procento žen na volitelných místech. Takto může být kandidátka poseta ženami od desátého do třicátého místa, což jsou u většiny subjektů místa nevolitelná. Celkově se pak počet žen vyšplhá na šedesát procent, příspěvek od státu bude vyšší, ale zvolených poslankyň minimum.

Mají ženy zájem kandidovat?
Určitě ano. Stačí podívat se na nevládní sektor, kde se většinou zadarmo vykonává velké množství práce – tam působí převážně ženy. Hodně žen lze najít také v nejnižší komunální politice. Čím menší obec a menší plat za funkci starosty, tím více žen. Podíváme-li se výš (tam, kde platy začínají být zajímavé), ženy se náhle vytrácejí a nastupují muži. Není to samo sebou, ale tím, že ženy nemají tak tvrdé lokty. Konkrétní žena, než se někam dostane, musí stokrát dokázat, že je lepší, než konkrétní muž – teprve potom získá právo vůbec se ucházet o vyšší funkci.U muže se naopak často bere automaticky, že na danou funkci má.

Jsou v současné době ve sněmovně ženy, které se tématu rovných příležitostí věnují?
Je jich tam bohužel málo. Některé političky totiž dělají všechno pro to, aby se za nimi zavřela voda a další ženy se do vysoké politiky nedostávaly. Bojí se konkurence. Uprostřed mužské společnosti je totiž lehčí říci „Já nejsem feministka“, protože muži zatleskají a danou „nefeministku“ navíc někam zvolí. Taková žena se pak naprosto etabluje do mužské společnosti a hraje jen sama na sebe.

Existují podle vás typicky ženské a mužské role?
Nemám ráda tohle označení. Odkazuje k tomu, že typicky ženská role je u vařečky – přitom mnozí muži jsou výtečnými kuchaři, tudíž ženu snadno v kuchyni nahradí. Jsou to uměle vytvořené role. Dám malý příklad: Když u nás začínala náhradní vojenská služba, začalo mnoho mladých mužů působit ve zdravotnictví coby „zdravotní bratři“. Aniž by k tomu měli jakékoli vzdělání, odváděli toto (dřív spíše ženské) poslání na špičkové úrovni. I proto, že disponovali sociálním cítěním, které se často přisuzuje jen ženám. Od ledna budou ve zdravotnictví chybět.

Proč se při vyslovení slova feminismus otřese i plno žen?
Pojmy se přenášejí podle toho, jak jsou symbolizovány. Takže i v myslích mnoha žen je feministka jakási hadrnice, čarodějnice s koštětem, která umlátí chlapa za to, že jí dá růži. Toho se ty ženy přirozeně bojí, protože si říkají, že ony přece „takové“ být nepotřebují. Bude trvat ještě dlouho, než se všechny předsudky podaří odbourat.

Vítáte, že český stát opět uznává Mezinárodní den žen?
Ano, velmi jsem za tento den bojovala. Dlouho se zde slavil pouze Den matek. Ne všechny ženy však matkami jsou, některé jimi dokonce ani být nemohou. Den matek je proto svým způsobem dnem diskriminačním. Zažila jsem bezdětné ženy, které byly v tento den smutné, že jim nikdo nepřinesl kytku. Mezinárodní den žen proto považuji za velmi důležitý, vnímám jej jako den za rovnoprávnost.

Pracujete pro hnutí Nezávislí. Jak jsou rovné příležitosti vnímány tam?
Ještě než jsem s hnutím začala spolupracovat, byla jedním z jeho priorit právě rovnost žen a mužů. Velmi mě to potěšilo.

Chcete se vrátit do vysoké politiky?
Politik nemá nikdy říkat „Nikdy“. Jsem bezpartijní a působím coby poradkyně europoslance Vladimíra Železného. Jsem spokojena a Nezávislým se snažím pomáhat k životu. Pokud budou za dva roky kandidovat do sněmovny, možná do toho půjdu s nimi. Na jednoznačnou odpověď je však ještě příliš brzy.

5210 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Odporné výsledky zvrácené genderové ideologie...Pašování migrantů neustává

Eurabia.cz

Slavná Anglie. Nejsou důkazy, ale Čech je vinný jen kvůli tomu, že je bělochem ...Švýcarská anketa: Důvěřuješ Astře Zeneca? Ano 6%

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Drsný žert. Covid zabil nacistu. Jenže je to jinak Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění