65. výročí atentátu na Heydricha

Autor: Miloš Petřík | Publikováno: 27.5.2007 | Rubrika: Historie
Lev

V noci na 29. prosince 1941 byly nad územím Protektorátu vysazeny tři výsadkové skupiny zahraniční československé armády tzv. první vlny výsadků z Velké Británie : Anthropoid, Silver A a Silver B. Po kontaktu s domácím odbojem a několikaměsíční přípravě pak dne 27. května 1942 v 10.32 hod. v Praze – Kobylisích   skupina Anthropoid, kterou tvořili rotmistři Jozef Gabčík (velitel) a Jan Kubiš  (ve spolupráci s Josefem Valčíkem ze skupiny Silver A), uskutečnila atentát na zastupujícího říšského protektora , německého SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha. Rotmistr Jan Kubiš vrhl na Heydrichův vůz bombu poté, co Gabčíkovi selhal samopal. Heydrich byl  zraněn střepinami bomby  a na následky zranění zemřel  v ranních hodinách dne 4. června 1942.

     Během následného krvavého teroru za  tzv. druhého stanného práva (civilní výjimečný stav) bylo více než 1400 osob popraveno, další byly odeslány do koncentračních táborů, se zemí byly srovnány  obce Lidice   a Ležáky  , v městečku Bernartice bylo zastřeleno 23 obyvatel. Z Terezína bylo  do vyhlazovacích táborů odvezeno  asi 3000 protektorátních Židů, důsledkem zostřeného režimu vůči Čechům v koncentračních táborech byly další stovky mrtvých.

     16. června se dobrovolně vydává Gestapu rotný Karel Čurda (výsadková skupina Out Distance) a na základě jeho informací dochází k zatčení spolupracovníků parašutistů v Praze a po jejich výsleších a týrání i k vyzrazení  úkrytu parašutistů  v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici  v Praze. 18. června zde vybojovalo  proti německé přesile  svůj poslední boj sedm československých parašutistů : nadporučík Adolf Opálka (Out Distance), podporučík Josef Valčík (Silver A), rotmistr Jozef Gabčík (Anthropoid), rotmistr Jan Kubiš (Anthropoid), rotný Jaroslav Švarc (Tin), četař aspirant Josef Bublík (Bioscop) a četař Jan Hrubý.

     Jak tedy z dnešního pohledu hodnotit atentát na Heydricha se všemi jeho důsledky? Přestože jedním z hlavních   motivů této akce bylo vyjádření odporu a odvety za teror proti domácímu odboji, měl provedený atentát dosah mnohem širší. I přes následné ztráty na životech je význam  atentátu v jeho   značném  mezinárodním politickém ohlasu jako jednoho  z nejvýznamnějších činů rezistence v Evropě v období druhé světové války. Vyjádřil jasné  odmítnutí okupace a domácí kolaborace a tím  velkou měrou  přispěl   k vytvoření podmínek  pro  obnovu a uznání  samostatného Československa v poválečném období.

     V souvislosti s atentátem na Heydricha i dalšími akcemi československých parašutistů za 2. světové války je třeba si připomenout , že se  současná Armáda České republiky  hlásí k jejich odkazu . 1.10.1947, jako první výsadková jednotka naší poválečné armády,  vznikl 71. výsadkový prapor (československých parašutistů), v jehož tradici pokračuje současný 43. výsadkový prapor (československých parašutistů) v Chrudimi. Jméno generála Františka Moravce, přednosty Zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany, v jehož rámci pracovala tzv. Zvláštní skupina D (zabezpečovala výběr, výcvik a vysazení výsadkových skupin na okupovaná území) ,  nese 601. skupina speciálních sil v Prostějově. Jméno generála Palečka, přednosty Zvláštní skupiny D a prvního poválečného velitele výsadkového vojska naší armády, bylo propůjčeno 102. průzkumnému praporu v Prostějově.

V letošním roce si tedy naše armáda připomíná 60. výročí vzniku našeho výsadkového vojska, které patří mezi elitu každé armády.

     A ještě na závěr - Slováci pojmenovali svou elitní jednotku, 5. pluk speciálního určení (Žilina), jménem Jozefa Gabčíka.

    

Literatura: Fidler, Jiří: Atentát. Brno 2002.

                   Šolc, Jiří:   Přijdeme za svítání. Praha 2005.  

 

 

 

PaedDr. Miloš Petřík

9033 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?Modrý pták chytil ptačí chřipku a zfialověl až do odstínů sTOP 0,9. Předseda, předstírající rozhodného vůdce, slibuje konfliktnost a připomíná z kabelky statečně ječící čivavu s fialovou mašličkou

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?Vodečka, pívo, víno, rumíček, stříček, koktejly… Šéf Sněmovny Vondráček a další svědectví, které jiní novináři radši nevydají
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění