65. výročí atentátu na Heydricha

Autor: Miloš Petřík | Publikováno: 27.5.2007 | Rubrika: Historie
Lev

V noci na 29. prosince 1941 byly nad územím Protektorátu vysazeny tři výsadkové skupiny zahraniční československé armády tzv. první vlny výsadků z Velké Británie : Anthropoid, Silver A a Silver B. Po kontaktu s domácím odbojem a několikaměsíční přípravě pak dne 27. května 1942 v 10.32 hod. v Praze – Kobylisích   skupina Anthropoid, kterou tvořili rotmistři Jozef Gabčík (velitel) a Jan Kubiš  (ve spolupráci s Josefem Valčíkem ze skupiny Silver A), uskutečnila atentát na zastupujícího říšského protektora , německého SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha. Rotmistr Jan Kubiš vrhl na Heydrichův vůz bombu poté, co Gabčíkovi selhal samopal. Heydrich byl  zraněn střepinami bomby  a na následky zranění zemřel  v ranních hodinách dne 4. června 1942.

     Během následného krvavého teroru za  tzv. druhého stanného práva (civilní výjimečný stav) bylo více než 1400 osob popraveno, další byly odeslány do koncentračních táborů, se zemí byly srovnány  obce Lidice   a Ležáky  , v městečku Bernartice bylo zastřeleno 23 obyvatel. Z Terezína bylo  do vyhlazovacích táborů odvezeno  asi 3000 protektorátních Židů, důsledkem zostřeného režimu vůči Čechům v koncentračních táborech byly další stovky mrtvých.

     16. června se dobrovolně vydává Gestapu rotný Karel Čurda (výsadková skupina Out Distance) a na základě jeho informací dochází k zatčení spolupracovníků parašutistů v Praze a po jejich výsleších a týrání i k vyzrazení  úkrytu parašutistů  v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici  v Praze. 18. června zde vybojovalo  proti německé přesile  svůj poslední boj sedm československých parašutistů : nadporučík Adolf Opálka (Out Distance), podporučík Josef Valčík (Silver A), rotmistr Jozef Gabčík (Anthropoid), rotmistr Jan Kubiš (Anthropoid), rotný Jaroslav Švarc (Tin), četař aspirant Josef Bublík (Bioscop) a četař Jan Hrubý.

     Jak tedy z dnešního pohledu hodnotit atentát na Heydricha se všemi jeho důsledky? Přestože jedním z hlavních   motivů této akce bylo vyjádření odporu a odvety za teror proti domácímu odboji, měl provedený atentát dosah mnohem širší. I přes následné ztráty na životech je význam  atentátu v jeho   značném  mezinárodním politickém ohlasu jako jednoho  z nejvýznamnějších činů rezistence v Evropě v období druhé světové války. Vyjádřil jasné  odmítnutí okupace a domácí kolaborace a tím  velkou měrou  přispěl   k vytvoření podmínek  pro  obnovu a uznání  samostatného Československa v poválečném období.

     V souvislosti s atentátem na Heydricha i dalšími akcemi československých parašutistů za 2. světové války je třeba si připomenout , že se  současná Armáda České republiky  hlásí k jejich odkazu . 1.10.1947, jako první výsadková jednotka naší poválečné armády,  vznikl 71. výsadkový prapor (československých parašutistů), v jehož tradici pokračuje současný 43. výsadkový prapor (československých parašutistů) v Chrudimi. Jméno generála Františka Moravce, přednosty Zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany, v jehož rámci pracovala tzv. Zvláštní skupina D (zabezpečovala výběr, výcvik a vysazení výsadkových skupin na okupovaná území) ,  nese 601. skupina speciálních sil v Prostějově. Jméno generála Palečka, přednosty Zvláštní skupiny D a prvního poválečného velitele výsadkového vojska naší armády, bylo propůjčeno 102. průzkumnému praporu v Prostějově.

V letošním roce si tedy naše armáda připomíná 60. výročí vzniku našeho výsadkového vojska, které patří mezi elitu každé armády.

     A ještě na závěr - Slováci pojmenovali svou elitní jednotku, 5. pluk speciálního určení (Žilina), jménem Jozefa Gabčíka.

    

Literatura: Fidler, Jiří: Atentát. Brno 2002.

                   Šolc, Jiří:   Přijdeme za svítání. Praha 2005.  

 

 

 

PaedDr. Miloš Petřík

9182 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

To je fakt padlé na hlavu, k čemu vede zvrácená genderová teorie. V anglickém východním Sussexu přikázali dívkám chodit do školy v kalhotáchPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?Hovado, kokoti! Milion chvilek jde do zbraně. Něco se chystá. Chvilkaři mají pro Zemana různá přání
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění