reklama

EU se plánuje zapojit do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem vysláním vlastních vojáků

Autor: Helena Mallotová | Publikováno: 3.10.2021 | Rubrika: HotNews
Vlajka - Ukrajina

Nevím, jestli tato, podle mě velmi závažná informace, proběhla našimi médii. Já se přiznám, že jsem ji nezachytila. Z deníku WELT+ z 3.10. 2021: EU zvažuje vojenskou misi na Ukrajině. Vzhledem k trvajícímu napětí mezi Kyjevem a Moskvou zvažuje EU vlastní vojenskou výcvikovou misi, která má nést označení "EU Military Advisory and Training Mission Ukraine" (EUATM). Evropská zahraniční služba (EAD) představila v interním pracovním dokumentu, tzv. Working Document, plán na vyslání odpovídající mise pro výuku ukrajinských důstojníků. "Vojenská mise by viditelně zdůraznila naši podporu partnerským zemím," píše se v pracovním dokumentu, který má WELT+ k dispozici. Tato mise by ale byla rovněž "výrazem solidarity s Ukrajinou, vzhledem k pokračujícím vojenským aktivitám Ruské federace na hranicích k Ukrajině a na ilegálně anektovaném Krymu," zdůrazňuje EAD.

Vedle vlastní výcvikové mise zmiňuje Úřad pod vedením vedoucího diplomata EU Josepa Borella ještě tři další možnosti, jak by EU mohla pomoci zlepšit vojenské schopnosti ukrajinské armády.  Kromě jiného to má být rozšíření již od roku 2014 existující Poradní mise pro reformu civilního bezpečnostního sektoru (EUAT Ukrajina). Teprve před nedávnem o tomto dokumentu EAD poprvé diskutovali příslušní velvyslanci EU v "Politickém a bezpečnostněpolitickém výboru (PSK). Na výcvikovou misi naléhali především tři pobaltské státy a rovněž Polsko, Rumunsko a Slovensko. Podporovány jsou Švédskem a Finskem.

O zřízení vojenské výcvikové mise požádal šéfdiplomata EU Borrella v důvěrném dopise koncem července ukrajinský ministr zahraničí a obrany. Důležitým důvodem kyjevské žádosti je fakt, že Moskva umístila na hranicích s Ukrajinou podle informací šéfa ruského  generálního štábu Gerasimova na přechodnou dobu více než  300.000 vojáků. Není jasné, kolik ruských vojáků se v tuto chvíli ještě nalézá v blízkosti ukrajinských hranic.

S velkými obavami sleduje kyjevská vláda, že Rusko neprodloužilo dohodu o umístění pozorovatelů OBSE na hranici s územím separatistů na východní Ukrajině. Od roku 2014 jsou části východoukrajinských území Luhansk a Doněck pod kontrolou separatistů, podporovaných z Ruska. Pod kontrolou povstalců je asi 400 km dlouhá ukrajinsko-ruská hranice s řadou silničních a železničních přechodů. Podle odhadů OSN tu následkem bojů zemřelo více než 13.000 osob.

Mírový plán, dohodnutý v roce 2015, je u ledu.  Od pátku navíc platí nová tranzitní smlouva ruského Gazpromu s Maďarskem. Firma svůj plyn již nebude dodávat přes Ukrajinu, ale přes Srbsko a Rakousko, čímž Ukrajina přijde o tranzitní poplatky. "Kreml to dělá úmyslně," napsal šéf státního koncernu Naftogaz Vitrenko, "to už není řinčení zbraněmi, to je zjevné použití plynu jako zbraně". Nyní očekáváme "sankce vůči 100procentní dceřinné společnosti Gazpromu, provozovateli Nord Streamu 2", zaznělo směrem k Washingtonu a Berlínu. Moskva kritiku odmítla. "Rusko čelí a bude čelit obviněním, většina z nich je zpolitizovaná", řekl mluvčí Kremlu Peskov.

Rusko plní podle jeho vyjádření všechny své závazky plynoucí z existujících smluv, které se týkají zemního plynu. - Já dodávám za sebe i za Trikoloru, jejíž jsem členkou: Odmítám společnou evropskou zahraniční politiku. Nechci, aby nás zdivočelí evropští neomarxisté vtahovali do válečných konfliktů.

K tématu konfliktu na Ukrajině doporučujeme:
Válka ve stínu Majdanu

Klíčová slova: Evropská unie  | národní zájem


reklama
1114 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Stabilizace Afghánistánu začíná?EU rozhazuje peníze ve snaze zblbnout mladé voliče pro sen o celoevropské říšiKam mizí české peníze? Díky EU nás legálně vysávají západoevropské firmy ...Rusko je připraveno dodávat do Evropy více plynu, ale vše teď blokuje EUJak mafie úředníku z EU likviduje nepohodlné politiky - příklad Rakouska a Sebastiana Kurze

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czAmeričané se podílejí na svém zániku

Eurabia.cz

Erdogan: Svět nemůže být určován jen vítěznými mocnostmi 2.světové války!Polský premiér: Odmítáme jazyk výhrůžek a vydírání EU!

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Babiš třísknul dveřmi, posadil se a začal. Hodnocení voleb za zavřenými dveřmi. Pouze na PLChcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým? Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění