Helena Zeťová: Nejsem puritánka

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 1.11.2004 | Rubrika: Rozhovor
Zeťová

Nepřehlédnutelná členka populárních Black Milk o zkušenostech s drogami, vlastním potratu, novinářských “prasatech”, Jiřím Karasovi, Dolly Buster i Miloši Zemanovi.

V jednom klipu kapely Black Milk jste prý donutila vystupovat vaše kolegyně téměř nahé. To máte ve skupině takový vliv?
Myslím, že v Black Milk máme všechny stejné slovo a stejný vliv. Tohle je holý nesmysl, naprostý blábol, protože to byl, prakticky vzato, nápad nejenom můj, ale zejména Terezy Černochové (kolegyně z kapely - pozn. red), která na to vůbec nevypadá. Ona jediná prohlásila, že “tady jsou všichni uťáplí a oblečení až až a proč nebýt trochu víc sexy”. Tak jsme to udělaly... Že je to nápad z mé hlavy napsal jistý novinář, který mě nemá rád, nějaký “prase” - klidně to takhle napište -, který je na mě vyloženě vysazený. A takových lidí je tady spousta.

Víte konkrétně o koho jde?
Vím, ale nebudu je jmenovat, nechci se takhle mstít, nejsem “prase” jako oni. Přestala jsem po těchto zkušenostech poskytovat rozhovory novinám a většině časopisů. Jednou jsem dělala interview pro deník Mladá fronta Dnes. Rozmlouval se mnou takový ambiciózní mladík. Nakonec to vyšlo v neautorizované podobě, úplně překroucené. A to si ty noviny hrají na seriózní plátek!

Jak je to tedy s vaším vlivem v kapele?
Nikdo není v Black Milk šéfem. Je sice pravda, že já jsem v kapele nejstarší, ale kolikrát je to tak, že chodím za Terezkou Černochovou pro rady. Není tam nikdo, kdo by velel. Když děláme nějakou písničku, tak se musí líbit všem, jinak jí nenatočíme. Každý nápad, každá idea se musí zamlouvat všem třem, aby to bylo dobrý. Pak to taky je dobrý.

Takže i vaše hity se líbí všem třem?
Jasně. U těch hitů je to ale jiná kapitola. Hity jsou, aby byla deska. My si vychutnáváme spíše ty ostatní věci, které se v rádiích nehrají: “černé” písničky, soulové věci od Johna Capka. I Dan Hádl napsal krásné věci… Tyto písničky rádia nepouštějí a na těch jsme si nejvíce zgustly. Ty hity máme také rády, ale jsou pro nás až na druhém místě, druhořadé.

Stane se někdy, že si pustíte “sama sebe”...?
Stane se. Když je třeba pět týdnů volno a pak máme koncert, tak si připomenu texty. (smích) Ale třeba můj řecký přítel (Ziko – pozn. red.) je poslouchá často.

Rozumí jim?
Poslouchá ty anglicky nazpívané. Je na tom vidět, že v Řecku jsou v tomhle někde jinde. Poslouchají tam přesně to, co tady nechtějí pouštět. U nás jakmile to zavání “západem” či Amerikou, tak to rádia nehrají.

Cestujete do Řecka často. Zrušíte někdy kvůli cestě koncert?
Ne, ta vystoupení jsou namluvená dopředu. Dovolenou si v kapele domlouváme s ročním předstihem.

Znají v Řecku nějakého českého zpěváka?
Vondrajdu ani Gotta ne, spíše Havla, Baroše a ostatní fotbalisty.

V kapele – říkejte si, co chcete – působíte jako vůdčí typ. Je to tedy klam?
Vůdčí typ nejsem. Nikoho nenutím, aby se svlíkal, jak mi podsouvají ta “prasata”. Kdyby bylo mnoho lidí tak slušných jako já, tak by to tady vypadalo trošku jinak. Nemám ráda lež, nejsem žádný zloděj - jako spousta jiných -, nevyžívám se v ničím neštěstí. Nehážu lidem stále dokola na hlavu jejich třeba deset let staré věci.

Co tím myslíte konkrétně?
Konkrétně tím nemyslím nic. Prostě věci, které se již staly a někdo vám je stále předhazuje. Každý v životě udělá chybu. Je tady spousta “puritánů”. Mnoho lidí se bojí vyslovit slovo “sex”, protože si myslí, že je to neslušný. Já říkám věci naplno, nejsem “puritánka”, a tak se do mě všichni pustili. Ale mně je to v podstatě už jedno.

Neuvažujete o sólo dráze? Zpěvačka skupiny Monkey Business například v rozhovoru uvedla, že se jí líbí váš osobitý projev a zpěv, ale již ne hudba, kterou s Black Milk děláte…
Přemýšlím nad sólovkou a pravděpodobně ji také udělám.

Myslíte sólovou dráhu nebo jen sólovou desku?
Zatím sólovou desku. Black Milk se nerozpadá, jen jsme si s holkama řekly, že nebudeme vydávat desku každý rok. Třeba všechny budeme mít vlastní projekty a až budou k dispozici dobré texty a hudba, tak natočíme zase něco dohromady. Mimo to bychom se chtěly i my na písničkách autorsky podílet.

Takže zvolňujete…
No, chystáme “voraz”.

Bojíte se konkurence zpěváků vzešlých ze soutěže “Česko hledá Superstar”?
Vše kolem soutěže byla panika, jedna velká panika. Je těžký se dostat nahoru. Balogová a Langerová byly fakt dobré, ale zbytek mě nezajímá.

Ani Sámer Issa?
Myslím, že to není nějaký zvláštní talent. Četla jsem s ním rozhovor, kde říkal, jak jej nebaví dávat autogramy. Chudáček! Neuvědomil si, že svoji “popularitu” má díky lidem, kteří po něm ten podpis chtějí.

Přesto to může být pro vás nepříjemná konkurence...
Neobávám se toho. Budou asi dělat desky. Aneta už ji dokonce natočila, ale není to nic, z čeho by se všem zatočila hlava. Nelíbí se mi, že oni nic moc nepředvedli, a už se děsně naparují. Zachvíli tu bude další ročník soutěže, lidi to časem přestane bavit.

Co drogy? Pomáháte si jimi při koncertech? Dříve jste je zkoušela…
Ano, co je na tom divného? Proč bych lhala? Od patnácti brázdím po světě, dost jsem řádila, kouřila trávu... Když je někdo bere, ať je bere, já proti tomu nic nemám. Nechci podkopnout to, co jsem říkala o tom, že nejsem žádný “puritán”, ale nerada se pohybuji ve společnosti lidí, kteří “něco” berou. Já jsem to přehnala jednou a od té doby mi to strašně vadí a nemůžu drogy ani cejtit, ani vidět, ani slyšet.

Co se stalo?
Pěkně jsem se jednou zkouřila. To mě bylo asi sedmnáct a půl. Zkusila jsem i něco jinýho, ale nechci to tady říkat. Měla jsem ještě jednu další drogu. Z toho nebylo nic, jenom mi bylo tři dni hrozně zle. Nevidím v tom žádný smysl ani nic jiného.

Takže vás jedna nepříjemná zkušenost odradila?
Ano. Pochopím, že do toho někdo “vletí”, ale pokud mám možnost odejít z takové skupiny lidí, tak hned jdu. Vadí mi to.

Ale pro zpěváky jsou drogy praktické, nemyslíte? Zvládají pak lépe náročná turné, lépe se uvolní...
To si absolutně nedovedu představit. To by toho člověka muselo zabít.

Berou je vaši přátelé, kolegové, zpěváci?
Nevím o tom. A je dobře, že to nevím, protože bych se s nimi nemohla ani bavit. Možná, že někde v Americe, ale tady o ničem nevím. Mezi lidma, se kterými se stýkám, to nedělá nikdo. Já chodím do společnosti lidí, kteří si dají raději to pivo. Pokud to bere někdo z mých přátel, tak já o tom, jak říkám, nevím.

Co je horší: vypít patnáct piv nebo vykouřit jednu marihuanu?
Marihuana má jistě i kladné účinky, to já však přece nemůžu tušit. (ironicky) Ale domnívám se, že je horší dát si patnáct piv na posezení, než vyhulit jedno cígo. Mě po hulení vždy bolela děsně hlava. To však po pivu Ostravar taky.

Co vy a česká politika? Orientujete se?
Asi nejsem jediná, kdo po nocích sleduje záznamy z Poslanecké sněmovny. Dobře se u toho pobavím. Líbí se mi, jak tam furt dokola řeší to samé.

Kdo je váš oblíbený poslanec nebo poslankyně?
Jako nejvtipnější, jo?

Ano, třeba…
Například komunisté mě pravidelně oblažují dávkou humoru. My tady máme pár politiků, kteří si tuto činnost nemůžou dovolit už jen kvůli své vizáži, natož tím, co říkají. Kdo mi byl sympatický, a kdo mi ani moc nevadil - už vlastně od počátku -, byl Stanislav Gross. Ale jeho počiny nepolitického charakteru z doby nedávné bohužel lehce pozměnily můj názor na jeho osobu. Je mi ale stále sympatická Petra Buzková, je to “pěkná baba”. Jedna z mála pěknějch ženskejch v politice. Taky je chytrá, proto si z ní někteří pořád utahují. Buzkové fandím.

Co někdo z opačného “tábora”, třeba prezident?
Pana Klause já zbožnuju, protože to je krásný a chytrý pán. Držím mu palce.

A Miloš Zeman blahé paměti?
No… (pomlka) Je to hlavně vtipálek. Ale také určitě chytrej chlap.

Zírám. Vy máte ráda snad všechny politiky?!
Ne, ale ten Zeman vždy věděl, co říká. Bohužel, ten jeho postoj, myslím postoj doslova (naklání hlavu do strany), lidi zajímal víc než to, co říkal. Jeho “zlozvyky” se mu vymstily. Moje rodina ale vždy volila ODS a já nemám důvod rodičům nedůvěřovat.

A co Dolly Buster? Ta se také pokoušela o politickou kariéru.
Je směšná. Pobavilo mě, když v kampani před eurovolbami navštívila domov důchodců - nemohla přes ty svý “kulatý nesmysly” ani mluvit - a vysvětlovala tam devadesátiletým babičkám, že porno není špatné. (smích)

Eurovoleb jste se účastnila?
Ne. Z kapely možná tak Tereza Černochová. Ona volí, je uvědomělá…

Pokud by se nějaká politická strana rozhodla prosadit legalizaci třeba marihuany, podpořila byste to například účastí v kampani?
Pokud to bude chtít někdo legalizovat, ať to legalizuje – ja proti tomu nic nemám, akorát mě po tom bolí hlava -, ale bojovat za to nebudu. Zakázané ovoce sice nejvíce chutná, avšak za tohle se fakt bít nebudu. To raději budu bojovat za to, ať nám v rádiu pouštějí nějakou naší “not-radio-friendly” písničku, třeba “So Wrong”.

Kdo takto bojuje: vy nebo váš producent?
Všichni. Zkoušíme to různě, i tajně. V televizních pořadech zazpíváme třeba hit a pak tam ještě zkoušíme propašovat něco méně komerčního. Většinou to nevyjde.

Co Rádio 1?
Na Rádio 1 jsme zase příliš komerční celkově.

Vraťme se k té politice. Politici rozhodují také o potratech, o nichž se v poslední době hodně mluvilo. Jaký ja váš pohled?
(zvažní) Pokud by se mi něco takového teď nebo v budoucnu nechtěně přihodilo, asi bych se z toho nezbláznila, jelikož jsem si už něčím takovým prošla. Zřejmě bych si to nenechala vzít. Tím pádem by asi bylo po kariéře a po všem. Mně by to ale tak nevadilo, protože nejsem kariéristka. Jenže! Když někdo někoho znásilní, nebo když se stane něco podobného, když třeba ženská otěhotní s nějakým úchylákem, pak se samozřejmě není čemu divit, že to dítě nechce.

Takže v tomto případě jste pro?
Ano. Pak možná ještě v jednom případě, kdy je ženská opravdu zodpovědná a přesto otěhotní, protože vím, že se to může přihodit, i když holka bere antikoncepci. Nebo pokud studuje či má nějaké ambice do budoucna. Je-li to poprvé, tak to pochopím. Samozřejmě, když pak “na to” jde podruhé, potřetí...

Ale v podstatě byste zachovala stav, který je nyní...
Ano. Protože ty děti pak většinou stejně skončí v “děcácích” a vyrůstají z nich zločinci. Není to pak asi to “pravý ořechový”.

Takže matka má podle vás “vyšší” právo než dítě?
(zamyslí se) Matka má právo rozhodnout o svém životě, protože jen ona ví, zda to dítě přivede do “průseru” či ne.

Lidovce a pana Karase byste zřejmě nevolila?
Co bude pan Karas dělat, až budou ty nechtěné děti “roztahané” po děcácích!? Já vám to tedy povím. Jak jsem předtím naznačila, byla jsem už jednou těhotná - a to dokonce při prášcích a v nejméně plodném období! Tenkrát jsem se z toho málem zbláznila. Bylo mi devatenáct let. To jsem si to dítě měla nechat?! Já ho nechtěla, prášky jsem brala, ale prostě se stalo. Doktoři říkali: “Stává se to. Tak v procentu případů.” Bylo to tak, ale už je to za mnou... Zaplať pán bůh. Nyní jsem o pět let starší, s trochu jiným pohledem na svět, a proto bych asi zareagovala jinak, než tenkrát!

Děkuji za rozhovor.

10908 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Klaun z Lidových novin vyzývá k potrestání Polska, ale Německo si může dělat co chceKdo dnes oslavuje socialistickou EU? Kdo buduje SSSR 2.0?Zajímavá osobnost ruské armády a bojovník s islámskými teroristy na KavkazeOd roku 1989 nás dojí a vyvádějí bohatství Česka mnohem víc než z RuskaTohle by v Maďarsku neprošlo! Česká televize dětem propaguje transgender, homosexualitu a LGBT

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czAmeričané se musí probudit a pochopit, že ztrácejí svoji zemi. Americké děti se učí nenávidět sebe, své rodiče a svou zemi

Eurabia.cz

Video: Těžkooděnci v Litvě rozehnali protest proti imigračnímu táboruMinistr vnitra imigrantům: "Ani to nezkoušejte!"

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Je to kampaň. Ředitel Dvořák se může smát. O Haně Lipovské, benzínu, sirkách a pohřbu s BobošíkovouOžrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění