Projev prezidenta Václava Klause na pohřbu generála Špačka

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 13.4.2007 | Rubrika: Ostatní
Lev

Prezident republiky, který je v těchto chvílích na dlouho připravované oficiální návštěvě Senátu, mě požádal, abych zde tlumočil jeho slova.

Vážení pozůstalí, vážení veteráni, dámy a pánové, dovolte, abych i já tímto prostřednictvím uctil památku generálmajora Antonína Špačka. Pana generála jsem osobně znal a hluboce jsem si ho vážil. Byl hrdinou, který ve chvílích ohrožení svobody a vůbec existence našeho národa neváhal riskovat svůj život, ale byl i člověkem, který nabídl svou moudrost a zkušenosti nové demokratické společnosti a který jí připomínal cenu svobody a nutnost svobodu neustále střežit.

Život generála Špačka se podobá dobrodružnému románu. Statečně bojoval s československou brigádou ve slavných bojích u Dunkerque. Po válce sloužil u Hradní stráže a byl jedním z předchůdců dnešních příslušníků hradních jednotek.

I do života pana generála vtrhnul roku 1948 komunismus a jeho režim. V jáchymovských dolech poznal, co je to komunistický vděk. Přišel o svou rodinu. Na rehabilitaci čekal do roku 1969, na vrácení hodnosti do roku 1974. Generálem se stal až v nové svobodné republice v roce 1991. Jeho autorita mezi veterány byla tak veliká, že byl od roku 2001 opakovaně volen předsedou Československé obce legionářské.

Lidem, jako byl generál Špaček, nikdy nebudeme dostatečně vděčni. Jeho odchod mezi legendy nesmí vést k zapomenutí jeho činů, ale musí být příležitostí k projevu naší hluboké úcty a hlavně ke snaze o pochopení smyslu jeho pohnutého života.

Čest jeho památce.

Přečetl generál Zbořil

www.klaus.cz

 

4209 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíAnketa: Jak myslíte, že ČR vypadá s "Vrběticemi" na mezinárodní scéně ?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasádyCo se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění