Vláda ČR vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru.

Autor: Radovan Vích | Publikováno: 12.3.2020 | Rubrika: Citáty
Vlajka - Česká Republika

Takové rozhodování žádné vládě nezávidím. Kdyby udělala vláda potřebná opatření pro zabránění epidemie včas a potom k žádnému většímu problému nedošlo, budou občané, podnikatelé a živnostníci naštvaní, že "zbytečně" utrpěli obrovské ekonomické ztráty. Na druhou stranu, když se to nepodaří podchytit včas a nemoc si vyžádá oběti na životech, bude vláda čelit kritice, proč se s tím nic nedělalo.

Orgány EU naprosto zkrachovaly v podpoře a koordinaci ochrany zdraví občanů evropských států. Názor kancléřky Merkelové, která připouští onemocnění 70 % občanů své země, jsou téměř zločinné.

Je to také důsledek dlouhodobě špatné a roztříštěné koncepce zdravotní péče, která by měla garantovat větší kontrolu státu a zajistit jeho jasné kompetence v případě krizové situace jako je např. pandemie.

Podle mého názoru se mělo začít s razantními karanténními a dalšími opatřeními minimálně o 14 dnů dříve. Nyní se tak musí podílet na posílení Policie ČR při ochraně hraničních přechodů  i vojáci. Nikdo neví v jakém konečném počtu a na jak dlouho. Za zcela zásadní chybu však považuji selhání krizového plánu Ministerstva zdravotnictví (MZ) ohledně včasného zajištění dostatečných zásob ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků vytvořených u Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

Ohledně nedostatku ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků v nemocničních zařízeních, která mají rozdílné zřizovatele (MZ, MO, kraje, soukromé subjekty), jde o selhání managementu jednotlivých nemocnic. Ty nelze řídit ve všech případech jako soukromé firmy, které nevytvářejí potřebné zásoby. Naopak právě v tomto případě se ukázalo, že takové striktně ekonomické řízení má zásadní vliv na současný negativní stav.

Takže MZ, nemocnice a jejich zřizovatelé prostě zaspali již na přelomu roku, kdy proběhly první informace o výskytu nového koronaviru v Číně.  V té době již měly probíhat nákupy ochranných a dezinfekčních prostředků pro personál nemocničních zařízení, které nyní budou chybět.

Česká republika je špatně připravena na takové krizové situace. Nejsme soběstační v potravinách, nemáme dostatečné finanční rezervy a nemáme adekvátně připravený systém zdravotní péče pro případ pandemie.

SSHR trpí dlouhodobě nedostatkem přidělených finančních prostředků pro pokrytí požadavků na věcné zdroje plynoucích z krizových plánů, včetně epidemie a pandemie a to přesto, že existuje např. Pandemický plán ČR. Za současný stav nelze vinit SSHR, protože ta provádí nákupy na základě požadavků příslušných ministrů a na základě přidělených finančních prostředků od Ministerstva financí. Teprve potom může zahájit výběrové řízení na nákupy, ale ty také nemusí skončit úspěšně, protože poptávka nemusí mít odpovídající nabídku.

Takže suma sumárum, těch viníků za současnou situaci je více. Doufejme ale, že to zvládneme a vezmeme si z tohoto stavu poučení.

Klíčová slova: Evropská unie  | EU  | vlastenectví
1042 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníAktuálně nejčtenější
Čtěte také

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje BabišeNejabsurdnější snahy o likvidaci lidí za poslední dobu. Aneb za co dnes lidi vyhazují z práce...Historický úkol vlády. Nejen hašení požáru, ale i obrana před požáry budoucímiMráz přichází ze Západu. Revolta, která dnes otřásá Spojenými státy a nezadržitelně se šíří do Evropy, nejvíce připomíná čínskou kulturní revoluci

euPortal.cz

FRANCIE: Zatočit se svobodou projevuTento dokument přestavuje bezprecedentní útok na občanské svobody. Míří přímo na nejcitlivější prvky lidské psychiky, sexuality a pohlavní identity. Ani nacisté či komunisté nezašli tak daleko

Eurabia.cz

Extrémizmus v německých silových složkách: Tvrdý chlapi – tvrdý názoryZaplatil žebrajícímu imigrantovi jídlo, ten na něj s nožem

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Kecáte blbosti a lžete! Jan Kraus tentokrát už odešel ze studia. Stačila jedna větaJe Nora Fridrichová stará? Hvězda ČT nadskočila. To jsou věty!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění