Nikdo se v obraně západní civilizace, jež se před naším zrakem hroutí, za posledních 50 let nevyjádřil lépe a inteligentněji...

Autor: Alexander Tomský | Publikováno: 29.1.2020 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Velká Británie

Byl laskavý, vyrovnaný, poněkud introvertní a nikdy během diskuse nezvýšil hlas, natož aby se rozčílil, a vždy měl pro svého protivníka ohledy i porozumění. Prostě džentlmen.

Měl ohromnou výdrž a morální odvahu postavit se proti proudu převažujícího liberálního mínění a nadlidskou pracovitost i neuvěřitelné renesanční vědomosti, (vydal 60 knih a zdaleka ne všechny ze svého oboru politické filosofie, estetiky a kulturologie), napsal velkou knihu o ekologii, objemný slovník filosofických pojmů, knihu o víně, o lidském soužití se zvířaty, dokonce o Wagnerově hudbě, devastující kritiku Evropské unie a také pár novel a ta nejzdařilejší se odehrává v Československu, kam jezdil přednášet do bytových seminářů.

V Británii překážel progresivistickým revolucionářům, kteří v 70. letech zakládali ideologii politické korektnosti. Nenáviděli ho, nadávali mu, osočovali a nakonec mu bojůvky extremistické levice na londýnské Birkbeck College znemožnily přednášet estetiku. Nečetli jeho dílo, ale považovali ho za atavismus, ne-li za zlo, jako kdyby obhájce svobody projevu, lidské přirozenosti a klasického liberalismu v rámci konzervativní tradice hodlal zavést diktaturu či pogromy. Nemohli pochopit, že tak výjimečně inteligentní a vzdělaný člověk nesdíli šibolety levice a drží se překonaných hodnot minulosti. Měli ho za ničemu nebo za provokatéra.

Podezírám, že zuřili z výše svého nadřazeného moralismu a možná i proto, že na jeho precizní vyváženou argumentaci a kritiku jejich postojů intelektuálně nestačili. Scruton totiž za všech okolností hledal nejprve pravdivé jádro v názorech svých oponentů. Považoval konzervativní pozici z principu za neideologickou, (vytvořily ji dějiny a odpor vůči utopii) a pokud to jde, zaujímá jakýsi střet mezi dvěma extrémy.

V jeho vrcholném díle z roku (2014) „How to be a Conservative” (Co znamená konzervatismus) nám už samotné názvy kapitol ukazují, jak hledat pravdu padni komu padni – pravda nacionalismu, pravda ekologie, pravda socialismu, pravda kapitalismu, pravda multikulturalismu, pravda liberalismu, pravda konzervatismu a netřeba snad dodávat, že s žádnou z těchto ideologií v jejich celku nesouhlasil.

Snad jeho antropologii a politologii nejlépe vystihují tato slova: „Stát by měl být menší, než prosazují socialisté, a větší, než dovolují klasičtí liberálové. Vláda má zjevný účel zajistit vnitřní smír a vnější ochranu před nepřáteli. Společnost, má-li zůstat soudržná, musí být národní a loajální a to není možné bez sociální pomoci. Zároveň by ale stát neměl být univerzálním dobrodincem a regulátorem společnosti, jak by si přáli rovnostáři, protože hodnoty a oddanost společnosti vznikají v autonomních rodinách a skupinách zespodu, a nikoli nařízením státu seshora. Stát může do jisté míry rozdělovat bohatství, ale opatrně a úměrně ke společenskému souhlasu těch, co jej vytvářejí, protože mají právo na jeho podílu.”

Scruton podporoval brexit, ale nebyl žádný izolacionista. Jako každý vzdělaný člověk miloval kulturu celé evropské civilizace, mluvil francouzsky a německy a také poměrně slušně česky, pro nás měl totiž slabé místo v srdci (za vším hledej ženu!). Obdivoval český humor i skepsi, připadal si tu tak trochu doma. Českou hymnu považoval za jednu z nejkrásnějších.

Konzervativci celého světa jsou dnes ve smutku, sir Roger po sobě ale zanechal veliké dílo, zdůrazňoval vděčnost, zbožnost, noblesu i pět švestek obyčejných věcí života, jak by řekl Karel Čapek, čili rodinu, přátelství a domov. Nikdo se v obraně západní civilizace, jež se před naším zrakem hroutí, za posledních 50 let nevyjádřil lépe a inteligentněji.

2014 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Co je vlastně Gay (a dnes už šedesát čtyři dalších) Pride? Komunisty prověřená filmařka a poslankyně Sommerová požaduje vyhazov kandidáta SPD z rady ČRoOrganizace pro pomoc uprchlíkům aneb jak se blahobytně živit na pomoci uprchlíkůmDědictví ISIS. Připomeňme si genocidu Jezídu spáchanou muslimy ...Litvu zaplavují muslimští ilegální imigranti. EU slibuje jejich přerozdělení po Evropě!

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czAmeričané se musí probudit a pochopit, že ztrácejí svoji zemi. Americké děti se učí nenávidět sebe, své rodiče a svou zemi

Eurabia.cz

O výhledu nových knih o islámu na následující měsíce. Pomozte nám vzdělávat český národ!Litva pokračuje v násilném vyhánění ilegálů: Jeden mrtvý

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“Politici a ČT. Zásadní zjištění. Hana Lipovská prozradila, co objevila po svém vstupu do Rady ČT
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění