reklama

Je zcela evidentní, že útok na generála Sulejmáního byl v zájmu současného Izraele

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 9.1.2020 | Rubrika: Zamyšlení
USA

Stanovisko IVK k atentátu v Bagdádu


 

Nešlo zřejmě primárně o politickou iniciativu prezidenta Trumpa, spíše šlo o výraz chuti vojenské části ministerstva obrany a zahraničních věcí USA „si zaválčit“ a hrát aktivnější úlohu i ve vnitřní politice.

Prezidenta Trumpa čekají v letošním roce prezidentské volby. Svým voličům slíbil, že ukončí intervencionistickou politiku Obamy a Bushe ml. Rozhodnutí uskutečnit atentát na oblíbeného a schopného generála pravidelné iránské armády – ikony Iránu - a riskovat tím zásadní destabilizaci v regionu, nemůže být v zájmu Trumpovy voličské skupiny, protože bude v předvolební kampani použito proti němu. I proto usuzujeme, že rozhodnutí bylo zájmem amerických vojenských kruhů a neokonů.

Je zcela evidentní, že útok na generála Sulejmáního byl (svým způsobem) v zájmu současného Izraele. Vedle tradičního vyhroceného nepřátelství obou zemí vstupují do hry i momentální problémy izraelské politiky. Zvýšení napětí na Blízkém východě může pomoci Netanyahuovi v nadcházejících volbách a odvádí pozornost od jeho osobních politických problémů.  Úzké kontakty izraelského premiéra na amerického prezidenta (zejména skrze Trumpova zetě Kushnera) jsou známé. I způsob likvidace generála Sulejmáního  připomíná tvrdé izraelské metody odstraňování nepřátel.

Stav, kdy vojenská rozhodnutí předbíhají rozhodnutí politická, výrazně připomíná situaci před vypuknutím I. světové války. Tehdy také rozhodnutí generálních štábů předběhla rozhodnutí politická. Politika tak reagovala až v době, kdy již bylo pozdě a válečnému konfliktu již nešlo zabránit.

K útoku došlo ve spřáteleném Iráku, který se sousedním Íránem nyní udržuje v zásadě korektní vztahy. Generál Sulejmání tam přicestoval civilní linkou. Nepadl v boji. Byl zabit na civilním letišti. Takový krok můžeme číst pouze tak, že legitimním bojištěm se nyní stává celý svět a obětí se může stát například diplomat konkurenčního státu třeba během knižního festivalu na druhém konci světa. Svět se tím stal nebezpečnějším, standardní bezpečnostní zvyklosti a záruky padají, důsledky toho nelze ani dohlédnout.

Útok nejenže proběhl na území Iráku, ale i za zády jeho představitelů. Byl při něm dokonce zabit vysoký důstojník iráckého režimu, instalovaného intervencí USA. To nepochybně vyvolá (a už vyvolalo) prudké odcizení iráckého vedení i veřejnosti od USA a Západu obecně, a spíše posílení vlivu Teheránu v oblasti. Irácký parlament už odhlasoval stanovisko, že zemi mají opustit všichni zahraniční vojáci, včetně asi pěti tisíc vojáků USA, kteří v zemi aktuálně pobývají.

Útok povede k posílení vnitropolitické pozice současného íránského režimu a k rozplynutí nadějí, že snad domácí opozice zemi posune k prozápadním postojům.

Útok zcela maří dosavadní snahu západních spojenců získat na svou stranu šíitské menšiny v islámských zemích a celé je nahání Teheránu do náručí. Západ tak získává v mnoha muslimských zemích nového nesmiřitelného nepřítele.

Útok proběhl bez vědomí a bez konzultací na úrovni politického i vojenského velení NATO. Je samostatnou americkou iniciativou, která spojence staví před hotovou věc. Ti tak nemají žádnou šanci o následných krocích diskutovat a nějak se na nich podílet, ale pouze mohou loajálně bianco podpořit každé další americké rozhodnutí, pokud nebudou chtít demonstrovat zásadní rozpor v řadách NATO.   

Klíčová slova: Izrael


reklama
957 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Koronavirová pandemie v širším kontextu: 06/12 - Nedopusťme rozvrácení našich veřejných financíV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaJak překonat pandemiiO stálosti a pomíjivosti v době koronaviruO blbostech se jim to vyjednává a předvádí důležitost, natřásá se unijní peří, markýruje se horečná činnost. Ale když jde do tuhého, najednou objevíme jedinou věc, která fakt funguje: národní stát...

euPortal.cz

Spěchají, aby dokončili přípravu protektorátu v rámci 4. říše - EUDemolice pomníku maršála I. S. Koněva nezůstane bez příslušné reakce ruské strany

Eurabia.cz

Švédsko: V imigrantské čtvrti podříznut školák"Česko může přijmout až 15'000 imigrantů!"

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Od pánů Moravců zpátky ke skutečné politice, radí Václav Klaus. Skončit klimaalarmismus a genderismus. Jinak příští pandemii už nezvládneme EU je naprosto k ničemu, selhává. Rozbít žalář národů, zbourat babylonskou věž byrokratů, navrhuje poslankyně Trikolóry
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění