Multikulturní propaganda v Čechách

Autor: Redakce | Publikováno: 5.4.2007 | Rubrika: HotNews
Abbas

V Austrálii byl multikulturalismus oficiálně zrušen a v západní Evropě pomalu a bolestivě umírá pod náporem násilí “mladíků”. Mezitím v Čechách:

Veletrh neziskových organizací, který pořádá nadace Fórum 2000, bude místem pro dialog mezi kulturami. O mezikulturalismu přijede do Prahy diskutovat britský odborník Phil Wood, který vedl pilotní urbanistický projekt Evropské komise „Iniciativa pro tvůrčí město“.

Rozšiřování Evropské unie, posílení mobility pracovníků na vnitřním trhu EU, nové migrační vlny a globalizace obecně vedou k častějším a těsnějším kontaktům odlišných kultur, vyznání, etnik a jazyků. V tomto kontextu Evropská unie považuje dialog mezi kulturami za nezbytný pro naplňování svých priorit, jimiž jsou respekt a podpora kulturní diverzity, podpora solidarity, sociální spravedlnosti a soudržnosti. Mezikulturní dialog má dále přispívat k vytváření hlubších partnerských vztahů se sousedními zeměmi.

Příští rok, 2008, vyhlásila EU jako „rok mezikulturního dialogu“. Jeho cílem je zvýšit povědomí evropských občanů, zejména mladší generace, o potřebě dialogu mezi kulturami. Evropský rok má dále zdůraznit význam aktivního evropského občanství, které je „otevřené světu, respektuje kulturní diverzitu a je založené na společných hodnotách“.

Právě o mezikulturním dialogu přijede do Prahy diskutovat Phil Wood, britský odborník na multikulturalismus. Wood byl v minulosti vedoucím projektu Komise „Iniciativa pro tvůrčí město“ v britském městě Huddersfield, v současné době je odborným poradcem Rady Evropy v rámci programu Tvorba kulturního kapitálu. Na osmém Veletrhu neziskových organizací bude hovořit o současných trendech rozvíjení mezikulturního dialogu v městském prostředí. Jeho vystoupení nese název „Místo, co vypadá jako my – mladí a mezikulturní město“.

Možná by mohl pohovořit o velkých úspěších britského multikulturalismu, jako například o rostoucí segregace podél náboženských linií - těch mezi islámem a prakticky všemi ostatními náboženstvími (nejde jen o křesťany, ale i o útoky na Židy nebo násilné konverze hinduistů - starých zvyků se těžko zbavuje).

„V monokulturním nebo „asimilačním“ městě se musí každý podílet na kultuře většiny. V multikulturním městě si zase jednotlivé skupiny udržují své vlastní tradice a jen vzácně se ovlivňují navzájem. A mezikulturní město je takové, ve kterém nalezneme širokou škálu rozmanitých etnických a náboženských skupin. Každá z nich může svobodně udržovat své kulturní a náboženské tradice, ale zároveň je součástí sdílené veřejné sféry. Existuje zde snaha stimulovat jednotlivé skupiny k tomu, aby se angažovaly v procesu interakce,“ říká Wood.

Skutečnost má obvykle k tomuto ideálu daleko. Největším problémem moderních měst je rostoucí rozdělení společnosti podle třídní a rasové linie nebo podle výše příjmů. To vede k separaci, ignoraci, nedorozumění, zášti a nevyřešeným konfliktům. Pro lokální i ústřední úřady tento trend představuje v lepším případě obtíž, jež však může vyústit v otevřenou hrozbu.

„Politici musí předvést okolí, že kulturní promísení je jediná cesta, kterou může jít město kupředu. Musí podporovat veřejnou sféru plnou života, ve které je možný dialog, spor a nesouhlas, ale ve které bude vždy prioritou hledání společné základny. Musí přidělit moc a peníze „stavitelům mostů“ a ne „hlídačům bran“, říká na jejich adresu Phil Wood.

Těmi, kdo se pokouší nalézt cestu k harmonickému způsobu života, jsou tak často místo nich mladí zástupci neziskových organizací. Jejich činnost je dle Woodova názoru zapotřebí stejně tak jako existence dynamické obchodní sféry či vlády jako síly udržující stabilitu. Právě mladým lidem totiž připisuje největší potenciál pro vytvoření nové formy občanství, která respektuje odlišnost lidí a zároveň představuje společný multikulturní prostor pro všechny. Na příkladech z Velké Británie a jiných zemí ukáže, jak je jejího vytvoření možné dosáhnout.

“Vláda jako síla udržující stabilitu” je ovšem iluze, která v západní Evropě přežívá již pouze kvůli tomu, že se jí nikdo dosud nerozhodl pořádně prověřit (francouzské nepokoje nicméně skutečný stav odhalily dostatečně).

Podle zprávy “Vystoupení Phila Wooda a je pro veřejnost zdarma přístupné. Bude se konat 4. dubna 2007 od 15:30 hod v Tyršově domě, Újezd 40, Praha 1.” Pokud se tam chce někdo zastavit a podat zprávu, bude to skvělé.

Z podobného soudku: indoktrinace vždy funguje nejlépe, pokud je prováděna od časného dětství. Tomu se u nás věnuje jedna z rostoucího množství organizací propagujících multikulturalismus (často podle svých slov “bojujících proti rasismu”, protože kdo by byl proti boji proti rasismu, že ano?).

U České rady dětí a mládeže si tak můžete (zdarma, jak jinak) pořídit metodickou příručku “Začněme třeba takhle …”, která vás seznámí s radostmi multikulturalismu:

Jaké je to být uprchlíkem?

Jaké národnosti byste chtěli být, kdybyste si mohli vybrat?

…nebo se zkusit vžít do role, kdy jste jediný, kterého ostatní do svého kolektivu nepřijali…

Takové a mnohé další interaktivní hry s tématy lidských práv a multikulturní společnosti sestavila, přeložila a upravila Michaela Čakrtová. Svým obsahem je manuál směřovaný (nejen) na neziskový sektor. Interaktivní hry jsou využitelné jak v deštivých obdobích školních výletu a letních táborů, tak i jako doplnění probíraného tématu pro pedagogy na školách. Autoři vycházeli z faktu, že konkrétních aktivit, na kterých by se dala daná problematika přímo ukázat a studenty tak vedla k lepšímu porozumění a hlubší analýze, není nikdy dost.

Reakce, které jsem prozatím obdržel, by si Česká rada dětí a mládeže pravděpodobně za rámeček nedala. Posuďte sami:

Jasně, o deštivém počasí se třeba můžou holky v rámci hry navzájem obřezat :-)

Nebo

Tak to je úlet :-) Taky to mohla být hra jak na imigrační přijde matka z hamásu se synkem a samopalem v ruce, s tím že mu nese do nové země i hračky …

Návrhy na další multikulturní hry můžete zanechat v komentářích.

 

http://info.pravdaoislamu.cz

4219 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidí

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Ovčáček čelil tvůrci pořadu To se ví i rozpálené redaktorce: Vy jste problematická osoba. A sdílíte SputnikHistorik: Protektorát se vrátí? Nechtějí si to připustit. Ale...
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění