Čunek rasista

Autor: Pavel Bárta | Publikováno: 2.4.2007 | Rubrika: Politika
Jiří Čunek

V následující debatě Jiří Čunek velmi rozumně argumentoval tím, že náš měkký sociální systém je nutno doplnit také pořádným bičem na lidi, kteří by sice pracovat mohli, ale proč, když se v otevřené dlani sociálního státu tak dobře zabydleli, ať černej, bílej nebo oranžovej? V té chvíli se ocitl v ostré opozici proti komunistovi Dolejšovi, který v lehce pozměnil vlastní předválečné heslo na: „Ani muže do závodu, ani haléř z dávek!“ a líbivě vysvětloval, že člověk má pracovat tehdy, když se mu chce. Jinak má být státem, tedy ostatními spoluobčany živen, dokud se mu chuť k práci nevrátí.

Pokud chceme, aby naše společnost prosperovala, není přece možné vytvářet rezervace lemplů a jejich generace opečovávanou tulení nemoc nazývat kulturní jinakostí. Podporu společnosti musíme poskytovat těm, kteří se bez ní, nikoli vlastní vinou, neobejdou, nikoli těm, kterým prostě takový systém vyhovuje. Žijeme ve společnosti, která je založena na ekonomické soutěži a výsledky této soutěže zajišťují přežití nejen Billu Gatesovi, ale společnosti, jako celku. Základním krédem je, že schopnosti všech etnických skupin a ras jsou přibližně stejné a myšlenka na to, že rozumové schopnosti ras anebo etnických skupin se vzájemně liší, je dokonce trestná. Přesto však máme velmi výraznou lobby, které ony rezervace pro lenochy prosazuje právě na základě oné trestné myšlenky, tedy na premise, že jejich přirozené schopnosti na normální fungování v naší společnosti nestačí. A přestože logika tohoto uvažování je postavena na hlavu, právě tvorbu takových rezervací nazývá bojem proti rasismu a xenofobii.

Mávnutím kouzelného proutku se osoba ministra pro místní rozvoj změnila se změnou tématu. Problém zůstal stejný – skupina lidí, která na úkor ostatních získává nezaslouženou výhodu. Jenom otrhanou bandu pobudů vystřídali nájemníci v bytech s regulovaným nájemným.

Dobře si vzpomínám na dobu, kdy se odpůrci malé privatizace křižovali nad tím, že mezi samými butiky nebude kde koupit chleba. Obchody s potravinami však, kupodivu, začaly ustupovat až o řadu let později a nikoli v souvislosti s dražením nájmů, ale s nástupem levného zboží v supermarketech. Rozhodli o tom sami spotřebitelé. A ti samí, kteří obhajovali nutnost přísně regulovat nedostatkové prodejní plochy socialistického maloobchodu dnes bojují proti orgii nadměrných výměr obchodních domů.

Stejné to je i s nájemním bydlením. Současný nedostatek bytů je dán právě rigidní regulací, která podvazuje jak výstavbu bytů nových, tak brzdí, až blokuje desítky tisíc bytů. Ty existují v zástavbě rodinných domů a nejsou využívány právě na základě oprávněné obavy, že nájemníka se lze zbavit hůře, než dřevomorky.

Pan ministr rázem začal vysvětlovat, že onen skandální nápad, že by domácí mohl dát nájemníkovi výpověď bez uvedení důvodu, do návrhu zákona napsali ještě sociální demokraté, kdepak on. Zaskočený Dolejš měl náhle co dělat, aby se dokázal názorově udržet nalevo od pravicového ministra. Principiálnost velmi rychle ustoupila kalkulaci boje o hlasy právě oněch dobře bydlících za peníze cizích.

Jiří Čunek podle mého názoru není rasista. Pouze počítá s reakcí lidí, kteří se bojí, že od skupin spokojeně nepřizpůsobivých občanů mohou chytit blechy nebo něco horšího. Nepodléhá hysterii lidí, kteří se hlasitým křikem snaží nahradit nedostatečnost argumentů svojí logiky. Bohužel, tato principiálnost rychle mizí v okamžiku, kdy tuší, že z ní další politický kapitál nevytříská.

Jiří Čunek se v krátkém časovém formátu TV Prima projevil jako docela obyčejný populista. Jako takový nijak nevybočuje z politického hlavního proudu a nasazování rohů si nezaslouží. Mediální štvanici, kdy je na něj vytahováno kde co, až po úplné hlouposti, si nezaslouží. Mělo by stačit, aby věrohodně vysvětlil, kde se u něj doma ve slamníku objevilo půl mega a právě na tohle by se ho média měla slušně, ale vytrvale ptát.

www.virtually.cz

3876 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastŘada výzkumů shodně ukazuje, že v evropských zemích s každou další generací klesá IQ, a to i když je zohledněna imigrace. Evropská civilizace: Jako přežrané myši?

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění