Olympiáda se nevyplatí

Autor: Petr Mach | Publikováno: 3.4.2007 | Rubrika: HotNews
Olympiada

Šéf společnosti Praha olympijská, která má pro Prahu hry organizovat, Tomáš Petera, náklady nedávno v rozhlase bagatelizoval: "Hnaly by se snad Rio de Janeiro nebo Dillí do pořádání olympiády, kdyby to bylo tak nevýhodné, jak říkají kritici?" Možná ale v Riu a Dillí říkají totéž: "Myslíte si snad, že v Praze jsou tak hloupí, že by chtěli organizovat něco, co je prodělečné?" Obávám se, že pražští zastupitelé minimálně vycházeli z nevěrohodných finančních analýz.

Pražský magistrát tvrdí, že se Olympiáda vyplatí. Kdyby Pražský magistrát – jako je to běžné u každého jiného projektu – započítal na jedné straně náklady (postavení sportovišť a ubytoven, zaplacení přihlášky) a na druhé straně výnosy (prodej vstupenek, televizních práv), vyšel by mu výpočet hluboce záporný.

Kouzla s čísly

Praha se proto – aby jí bilance vyšla kladná – uchýlila k účetnímu podvodu na občanech. Vyzbrojená studií analytiků z PriceWaterhouseCooppers (psané ovšem na pražskou objednávku za peníze daňových poplatníků) započítává do výnosů jakési obecné makroekonomické "pozitivní efekty", které Olympiáda údajně vygeneruje, aniž by měly podobu účetních výnosů pro organizátora.

Studie počítá s náklady 135 miliard na samotnou olympiádu. Příjmy z podílu na tržbách z prodeje vstupenek a vysílacích práv jsou odhadovány na 40 miliard. Dalších 25 miliard má vynést následný prodej (pronájem) vybudovaných sportovišť a ubytoven. Zbývá deficit ve výši 70 miliard, který má pokrýt daňový poplatník. Kdyby byli radní féroví, navrhli by olympijskou daň ve výši 70 000 korun na každého obyvatele Prahy včetně nemluvňat.

Co je vidět a co není vidět

Analytici PriceWaterhouseCooppers udělali pár neseriozních kouzel s čísly, aby jim vyšla bilance kladná. Od přízemního účetnictví se vznesli do makroekonomického světa centrálního plánování, aby učinili závěr, že 70 miliard představuje "makroekonomickou investici", která zaplatí sama sebe a vynese dalších 25 miliard korun. Komu? Kde? Jak? Praha tvrdí, že uvedených 70 miliard bude jaksi vygenerováno "multiplikačními efekty" olympijských investic v podobě vyššího růstu HDP.

Seriózní ekonomie by ale s žádnými "multiplikačními efekty" a "makroekonomickými investicemi" pracovat neměla. Tvrzení, že se koruna daňového poplatníka využitá na postavení stadionů a olympijské vesničky multiplikuje, znamená nepochopení ekonomie. Co se to stane s našimi korunami, když nám je stát vezme a dá je na olympiádu, že se najednou zázrakem začnou "multiplikovat" a vytvářet "pozitivní efekty"?

70 miliard je nejprve třeba daňovým poplatníkům sebrat. Tito daňoví poplatníci nebudou moci svých 70 miliard utratit, ekonomika tedy sice 70 dodatečných miliard v podobě výdajů na Olympiádu "získá", nejprve ale 70 miliard ztratí v podobě peněz, které nebudou moci utratit daňoví poplatníci nebo které nebude moci utratit stát na něco jiného.

Výdaje na Olympiádu nejsou lepšími výdaji než výdaje, které by jinak uskutečnili daňoví poplatníci nebo stát. Nepotřebují snad daňoví poplatníci 70 miliard na nákup nových aut, bytů a dětských plen? Nepotřebuje snad stát 70 miliard na splácení dluhů nebo stavbu silnic? Že prý olympiáda naopak tyto infrastrukturní stavby urychlí? Chce snad primátor tvrdit, že s větším dluhem se nám bude silniční obchvat stavět snadněji?

Proolympijští ekonomové, aby spočítali výdaj na olympiádu jako výhodný, sestavili sofistikované vzorečky, kam na stranu vstupních proměnných dosazují výdaj na olympiádu a na straně závislých proměnných jim zázračně vychází kladný přírůstek HDP. Čím větší olympiáda, tím větší růst HDP. Vždy ale zapomínají odečíst peníze, o které budou daňoví poplatníci utrácet míň nebo o které bude stát na jiné věci utrácet míň. Makroekonomické modely – u kterých autoři předstírají, že jde o ekonomii – nepopisují realitu tohoto světa. Jsou účelovou konstrukcí s předem daným výsledkem.

Je to na vládě

Vláda České republiky – když to neudělali pražští zastupitelé – by měla hájit zájmy všech daňových poplatníků a garanci na pražské olympijské zadlužení neposkytnout – nebo férově místo zadlužení navrhnout olympijskou daň ve výši 7000 korun na každého obyvatele České republiky.

 

Lidové noviny, 26.03.2007

 

5571 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněží

Eurabia.cz

Americký rodič protestoval proti vymývání mozku neomarxismem a byl označen za rasistuVrbětice? Diletantismus, veřejné lhaní a obětování národních zájmů ze strany Babiše a ČSSD

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věciRusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění