Olympiáda se nevyplatí

Autor: Petr Mach | Publikováno: 3.4.2007 | Rubrika: HotNews
Olympiada

Šéf společnosti Praha olympijská, která má pro Prahu hry organizovat, Tomáš Petera, náklady nedávno v rozhlase bagatelizoval: "Hnaly by se snad Rio de Janeiro nebo Dillí do pořádání olympiády, kdyby to bylo tak nevýhodné, jak říkají kritici?" Možná ale v Riu a Dillí říkají totéž: "Myslíte si snad, že v Praze jsou tak hloupí, že by chtěli organizovat něco, co je prodělečné?" Obávám se, že pražští zastupitelé minimálně vycházeli z nevěrohodných finančních analýz.

Pražský magistrát tvrdí, že se Olympiáda vyplatí. Kdyby Pražský magistrát – jako je to běžné u každého jiného projektu – započítal na jedné straně náklady (postavení sportovišť a ubytoven, zaplacení přihlášky) a na druhé straně výnosy (prodej vstupenek, televizních práv), vyšel by mu výpočet hluboce záporný.

Kouzla s čísly

Praha se proto – aby jí bilance vyšla kladná – uchýlila k účetnímu podvodu na občanech. Vyzbrojená studií analytiků z PriceWaterhouseCooppers (psané ovšem na pražskou objednávku za peníze daňových poplatníků) započítává do výnosů jakési obecné makroekonomické "pozitivní efekty", které Olympiáda údajně vygeneruje, aniž by měly podobu účetních výnosů pro organizátora.

Studie počítá s náklady 135 miliard na samotnou olympiádu. Příjmy z podílu na tržbách z prodeje vstupenek a vysílacích práv jsou odhadovány na 40 miliard. Dalších 25 miliard má vynést následný prodej (pronájem) vybudovaných sportovišť a ubytoven. Zbývá deficit ve výši 70 miliard, který má pokrýt daňový poplatník. Kdyby byli radní féroví, navrhli by olympijskou daň ve výši 70 000 korun na každého obyvatele Prahy včetně nemluvňat.

Co je vidět a co není vidět

Analytici PriceWaterhouseCooppers udělali pár neseriozních kouzel s čísly, aby jim vyšla bilance kladná. Od přízemního účetnictví se vznesli do makroekonomického světa centrálního plánování, aby učinili závěr, že 70 miliard představuje "makroekonomickou investici", která zaplatí sama sebe a vynese dalších 25 miliard korun. Komu? Kde? Jak? Praha tvrdí, že uvedených 70 miliard bude jaksi vygenerováno "multiplikačními efekty" olympijských investic v podobě vyššího růstu HDP.

Seriózní ekonomie by ale s žádnými "multiplikačními efekty" a "makroekonomickými investicemi" pracovat neměla. Tvrzení, že se koruna daňového poplatníka využitá na postavení stadionů a olympijské vesničky multiplikuje, znamená nepochopení ekonomie. Co se to stane s našimi korunami, když nám je stát vezme a dá je na olympiádu, že se najednou zázrakem začnou "multiplikovat" a vytvářet "pozitivní efekty"?

70 miliard je nejprve třeba daňovým poplatníkům sebrat. Tito daňoví poplatníci nebudou moci svých 70 miliard utratit, ekonomika tedy sice 70 dodatečných miliard v podobě výdajů na Olympiádu "získá", nejprve ale 70 miliard ztratí v podobě peněz, které nebudou moci utratit daňoví poplatníci nebo které nebude moci utratit stát na něco jiného.

Výdaje na Olympiádu nejsou lepšími výdaji než výdaje, které by jinak uskutečnili daňoví poplatníci nebo stát. Nepotřebují snad daňoví poplatníci 70 miliard na nákup nových aut, bytů a dětských plen? Nepotřebuje snad stát 70 miliard na splácení dluhů nebo stavbu silnic? Že prý olympiáda naopak tyto infrastrukturní stavby urychlí? Chce snad primátor tvrdit, že s větším dluhem se nám bude silniční obchvat stavět snadněji?

Proolympijští ekonomové, aby spočítali výdaj na olympiádu jako výhodný, sestavili sofistikované vzorečky, kam na stranu vstupních proměnných dosazují výdaj na olympiádu a na straně závislých proměnných jim zázračně vychází kladný přírůstek HDP. Čím větší olympiáda, tím větší růst HDP. Vždy ale zapomínají odečíst peníze, o které budou daňoví poplatníci utrácet míň nebo o které bude stát na jiné věci utrácet míň. Makroekonomické modely – u kterých autoři předstírají, že jde o ekonomii – nepopisují realitu tohoto světa. Jsou účelovou konstrukcí s předem daným výsledkem.

Je to na vládě

Vláda České republiky – když to neudělali pražští zastupitelé – by měla hájit zájmy všech daňových poplatníků a garanci na pražské olympijské zadlužení neposkytnout – nebo férově místo zadlužení navrhnout olympijskou daň ve výši 7000 korun na každého obyvatele České republiky.

 

Lidové noviny, 26.03.2007

 

4764 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Podříznu tě! „Mašínové si zaslouží úctu,“ uvedl expert. Zabíjeli, ale... A pak se děly věci
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění