...ale politika polské vládní pravice je těžkou deziluzí

Autor: Richard Zatloukal | Publikováno: 28.3.2007 | Rubrika: Polemika
Vlajka - Polsko

Pořád mám ještě v živé paměti, s jakou euforií mnozí z nás vítali nástup současné konzervativní vlády v Polsku. Působila trochu jako zjevení z jiného světa- vypadalo to, že se konečně v evropském státě uchytí konstruktivní vláda, které bude prosazovat jiné věci, než sociální jistoty, práva pro homosexuály, Evropskou unii a další, dnes populární témata.

No, těm naivnějším z nás toto nadšení vydrželo. Zbytek bohužel musí konstatovat, že PiS a spol. jsou opravdu zjevením z jiného světa, nejspíše toho za plotem psychiatrické léčebny.

Excesy polské "pravice" by vydaly na speciální dílo, nejlépe sitcom. Tak například 46 poslanců z jednotlivých stran vládní koalice navrhlo obnovit v Polsku monarchii. Ovšem ne ledajakou- věčným polským králem se měl stát Ježíš Kristus.

Zbožní katolíci se zřejmě inspirovali historickým precedentem - Savonarolovým prohlášením Krista božským králem Florencie roku 1506, a nějak pozapomněli, že tehdejší konzervativci jej odměnili šibenicí a hranicí zároveň. Ale možná je taky inspiroval Sienkiewiczův román Farao, nebo byl některý z poslanců na exkurzi v Polynésii, či je navštívil Duch svatý, Bůh suď.

Kdo navštívil Romana Giertycha, když koncipoval svůj nedávný projev v Evropském parlamentu, kde požadoval celoevropský zákaz potratů, lze taky těžko soudit. Možná ďábel, možná démon Alkohol. Každopádně už ve svatém protipotratovém nadšení zapomněl na euroskepticismus a nezávislost národních států, i na ohledy vůči znásilněným, či těhotenstvím na životě ohroženým ženám.

Giertychoviny by vůbec vydali na zvláštní kapitolu. Nedávnou tragickou kauzu sebevraždy šikanované čtrnáctileté studentky hned ministr využil pro prosazování svých plánů. Zákaz nošení mobilů do školy, školní uniformy, oddělené vyučování chlapců a dívek a jako třešničku na dortu, zákaz vycházení mladistvých po 22. hodině z domu. Zvláště ten poslední nápad stojí za připomenutí. Polský stát se zde snažil suplovat rodičovský vztah, projevil naprostý nedostatek úcty k tradiční instituci rodiny jakož i osobní svobodě člověka a rozhodl se zasahovat do života svých občanů více než kdysi komunisté. "Konzervativci" zde projevili tak úděsnou ignoraci reálného života, že si to lze stěží představit. Jen namátkou - pokud by teenageři neměli permanentně jednoho volného rodiče na doprovod, tak by nemohli navštěvovat vzdělávací a sportovní kroužky, cestovat za prarodiči dál než přes tři ulice, často by stěží stihli dojít ze školy.

Další nápady polské "pravice" se nesou stále ve stejném duchu. Příkazy, zákazy, náboženská výchova do všech škol, církevní komise u všeho možného. Stačí se podívat na návrhy zákonů nebo konkordátu s Vatikánem. PiS a spol. připomíná onoho Haškova katechetu, který věřil že "katechismus si dítě nejlépe vštípí pomocí rákoskového systému", jen s tím rozdílem, že tento přístup rozšířila na celou polskou společnost.

Snaha kladivem spasit svět je příznačná pro radikální levici, popřípadě její příznivce z hospod čtvrté cenové skupiny, od někoho, kdo si dává nálepku konzervativec, bych čekal trošičku civilizovanější přístup. To, co dnes Poláci předvádí, nakonec skutečně připomíná samozvaného inkvizitora Girolama Savonarolu a jeho tyranii ve Florencii, nebo styl některého marxistického diktátora z Afriky. A nejhorší je, jako službu tím polská "pravice" dělá různým levičáckým a multikulturalistickým ideologům a jejich snaze diskreditovat cokoliv, co jakkoli zavání úctou k tradičním hodnotám naší civilizace.

6926 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Objevuje se u nás stále větší počet osob zahalených v islámských nikábech?Evropská unie je škůdcem, parazitem, vrahem a rakovinou Evropy. Pokud chceme, aby Evropa přežila, musíme zrušit totalitní neomarxistickou instituci s názvem Evropská unie

Eurabia.cz

Miliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraciVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Debilové. Přepište listopad, ČT! Šméčko, Babiši. Čapí hnízdo rozpálilo umělceKoněv? Ovčáček ukázal prstem. A dotyčný drtivě odpověděl
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění