Další špatné zprávy pro antisemity

Autor: Hana Lukešová | Publikováno: 7.9.2018 | Rubrika: Ostatní
Izrael

Po odhalení řady antisemitských skandálů Jeremyho Corbyna a jeho přívrženců vedlo některé bývalé labouristy k reakci a distancování se od současného stranického vedení. Velmi kriticky se vyjádřili bývalí předsedové Labouristické strany, představitelé „pravicového proudu“ uvnitř strany Gordon Brown i Tony Blair a bývalý britský vrchní rabín Jonathan Sacks. Naproti tomu arabští představitelé z pochopitelných důvodu vyjádřili Corbynovi podporu. „Boj o duši Labouristické strany“ vrcholí počátkem září.

Dne 2.9.2018 bývalý britský předseda Labouristické strany Gordon Brown vyzval její vedení k přijetí definice antisemitismu podle organizace IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance/Mezinárodní aliance pro vzpomínku holocaustu), kterou Jeremy Corbyn zamítl. Upravená definice, kterou přijalo současné vedení Labouristické práce vynechává čtyři základní důležité body, 1) Židé jsou více loajální Izraeli než v zemi, ve které žijí, 2) samotná existence Izraele je „rasistickým počinem“, 3) uplatňování dvojího standardu na Izrael vůči jiným zemím a 4) srovnávání izraelské politiky s nacistickou politikou.

V ten samý den 2.9.2018 bývalý hlavní britský rabín Jonathan Sacks rovněž zaútočil na britskou Labouristickou stranu pod vedení Corbyna, o kterém se vyjádřil, že případné jeho vítězství ve volbách bude znamenat ohrožení pro budoucnost židovské komunity ve Velké Británii. V rozhovoru pro noviny New Statesman nazval současného vůdce Labouristické strany za „antisemitu“, po řadě jeho skandálů. Pro New Statesman Sacks prohlásil, „Za vůdce Labouristické strany Jejího Veličenstva máme antisemitu, to je důvod proč se cítí Židé tak ohroženi Corbynem a jeho podporovateli“. Corbynovi příznivci však Sacksova obvinění odmítají označili je za „absurdní a útočná“. Tiskový mluvčí Jeremyho Corbyna reagoval na rabína Sackse slovy, že „Taková srovnání jsou absurdní a urážlivá. Jeremy Corbyn označil konkrétní skupinu proizraelských aktivistů za sionisty v přesném politickém slova smyslu ne jako synonymum pro kód pro všechny židovské obyvatele“. Rabín Sacks dále pokračuje „Je velké nebezpečí, že se Jeremy Corbyn stane jednou premiérem a obávám se, že dokud nevyjádří lítost nad tím, co řekl a jak jeho strana bude jednat s židovskými příznivci a poslanci, je stejným nebezpečím jako Enoch Powel“. [Enoch Powel byl konzervativní britský politik označovaný za „kontroversního“ kvůli jeho protiimigračním postojům. Vyjadřoval se kriticky k zalidnění Velké Británie lidmi z bývalých britských kolonií]. Sacks neposledně řekl, že „Židé jsou ve Velké Británii od roku 1656, nevím o žádné jiné události během této doby (362 let), kdy se Židé cítili více ohroženi“.

O den později 3.9.2018 projevil lítost nad dnešním stavem uvnitř Labouristické strany i bývalý britský premiér za Labouristickou stranu Tony Blair. Obvinil Labouristickou stranu pod Corbynovým vedením, že dělá „hroznou věc“ tím, že odcizuje od sebe židovskou komunitu“. Blair řekl pro Euronews, ze kterých cituje Jewish Cronicle, že „Labouristická krize je pro stranu skutečně ostudnou epizodu“. Corbynova slova a jeho činy jsou podle něho v „rozporu s antirasistickými stanovami strany“. Na otázku jestli si myslí, že je Corbyn antisemita odpověděl „Nemyslím si, že je jím v klasickém slova smyslu, ale jeho prohlášení a způsob, jakým vede stranu, to nezáleží na mě, jestli ho tak nazývám nebo ne. Byla to skutečně hanebná epizoda pro Labouristickou stranu a způsobuje skutečné obtíže těm z nás, kteří zůstávají ve straně a chtějí, aby se strana vrátila k svému pravému smyslu, a aby pochopila situaci, v níž se židovská komunita v naši zemi nachází a jak cítí se opravdu odcizená, znepokojená a úzkostná. To je strašná věc, kterou jsme dopustili“. Na otázku zda-li si myslí, že je Labouristická strana rasistická Blair odpověděl, „Stranu, kterou znám a ve které jsem vyrůstal není rasistická. Ale existuje prvek ve vedení strany, který je velmi složité sladit se správnými principy Labouristické strany.

Na druhé straně členové „Společného seznamu“ složeného z izraelsko-arabských poslanců z Knessetu, kteří vyrazili na turné do Evropského parlamentu, aby se setkali s ministryní zahraničních věcí EU Frederickou Mogherini s cílem očernit svou zemi, Stát Izrael kvůli nedávnému Zákonu o národnosti, samozřejmě že Mogherini arabskou delegaci podpořila, což se dalo předpokládat z jejího setrvalého propalestinského politického postoje. Tito političtí představitelé, kteří však plně využívají svobod, které jim Izrael poskytuje, Jeremyho Corbyna a pro The Guardian napsali dne 3.9.2018 dopis, „Solidarizujeme s Jeremym Corbynem a my ho uznáváme za principiálně levicového vůdce, který usiluje o mír a spravedlnost a je proti všem formám rasismu, ať je zaměřen na Židy, Palestince nebo na jakoukoliv jinou skupinu. Dokud úsilí o potlačování protižidovského sentimentu ve Velké Británii je zaměřen na boj proti ponižování Židů, pouze kvůli jejich členství v menšinové skupině, mají naši plnou podporu. V dopise tito poslanci obviňují Izraelce z toho, že arabští občané v Izraeli „neprožili jediný den rovnosti“ a dodali,že miliony dalších Arabů v Judeji a Samaří, žijí „okupací“ a lidé v Pásmu Gazy „pod obležením“. Dopis pokračuje slovy „Je neuvěřitelné, že namísto toho, aby si tato vláda dala za cíl bojovat proti rasismu, britská politická garnitura ignoruje historickou situaci v Palestině, s Netanjahuovou vládou narůstá v zemi rasismus, je náš boj o přežití nebezpečnější, než kdy před tím“.

V dopise se arabští poslanci nezmiňují, že jako Arabové mají ve skutečnosti stejná práva s Židy, mají právo volit, zasedat v Knessetu, studovat na izraelských univerzitách, nárok na léčbu ve stejných nemocnicích, sdílet ty samé veřejné prostory a možnost pracovat spolu s Židy. Tudíž se nejedná o žádný aparteid, který však existuje v okolních muslimských zemích, kde nemuslimové nemají stejná práva s muslimy a ženy zastávají nerovnoprávnou pozici s muži a homosexuálové jsou mnohdy zabíjeni. To však homoloby z LGBT, zastáncům „rovnosti“ a dnešním feministkám nevadí.

Následně dne 4.9.2018 izraelský ministr školství Naftali Bennett arabské poslance za jejich činnost, hraničící s vlastizradou odsoudil a obvinil třináctičlennou arabskou delegaci z „podpory antisemitismu a terorismu, přičemž ignoruje potřeby svých vlastních voličů“. Dále Bennett prohlásil, že „neexistují větší pokrytci než Tibi, Zahalka a jejich příznivci“. „Využívají blaho a pohodní izraelské demokracie, žijí z peněz izraelských daňových poplatníků, zatímco tráví svůj čas, ne aby zastupovali své občany a zlepšovali život izraelské arabské komunity, ale psaním dopisů mezinárodním sdělovacím prostředkům za účelem podpory antisemitů a příznivců teroru. Ve skutečnosti odhalili svou opravdovou tvář tím, že jednomyslně podpořili muže, který byl označen za existenciální hrozbu pro britskou židovskou komunit. Rozhodli se postavit po boku muži, který cti plánovače a pachatele mnichovského masakru, tudíž jasně vyplývá, že členové Společného seznamu (arabské delegace) podporují antisemitismus a terorismus“. Mezitím Bennett vyzval Knesset, aby činnost těchto poslanců odsoudil, zejména Ahmeda Tibiho, bývalého spolupracovníka Jásira Arafata, „vyzývám předsedu Knessetu, aby odsoudil činnost těchto poslanců, zejména Ahmeda Tibiho, který se jako místopředseda Knessetu využil své čestné pozice, aby legitimizoval hlasy nenávisti a rasismu“.

Posléze Corbynovi příznivci naplánovali akci dne 4.9.2018, mající za cíl obhájit britskou Labouristickou stranu před obviněním z antisemitismu na židovský svátek Jom Kipur, proti čemuž se kritici ohradili, protože by se akce nemohli účastnit z náboženských důvodů židovští představitelé. Pod tlakem těchto okolností se pořadatelé byli nuceni omluvit a přesunout akci na jiný den, aby se akce mohli zúčastnit Židé. Akce se bude konat pod názvem „Corbyn, antisemitismus a spravedlnost pro Palestinu“. Corbynovi přívrženci však akci opatřili titulkem „Kritika Izraele je spojena s antisemitismem způsobem, který ohrožuje svobodu projevu a právo na protest, zatímco umlčuje palestinské hlasy“.

V průběhu dne 4.9.2018 se sešli lídři britské Labouristické strany, aby se rozhodli zda přijmou v plné míře úplnou definici antisemitismu podle IHRA. Během letošního léta se vedoucí orgán strany rozhodl, že přijme pouze částečnou interpretaci definice IHRA, čímž zažehl dlouhotrvající antisemitskou krizi uvnitř strany. Vůdce Labouristické strany Jeremy Corbyn, proslulý veteránský propalestinský bojovník čelí dlouhodobé kritice kvůli svým antisemitským výrokům a mnoha setkání s proslulými palestinskými teroristy. Výkonný výbor strany řešil zda zrušit své rozhodnutí a vynechat některé problematické chování členů Labouristické strany, které jsou podle IHRA jednoznačně antisemitská, jak již bylo zmíněno v těchto bodech (Židé jsou více loajální Izraeli, než v zemi, kde žijí, Židé mají příliš velký vliv ve finančnictví, politice, kulturní sféře, samotný vznik Izraele je nespravedlivý a rasistický počin, srovnávání sionismu s nacismem, v Evropě žije ještě „příliš mnoho Židů“). Stan Keable, představitel skupiny Labour Against the Witch Hunt, uvedla, že definice IHRA je speciálně navržena tak „aby spojovala antisemitismus s antisionismem a kritikou Izraele“. Pro AFP prohlásil, že „celá tato kampaň o novém antisemitismu jsou lži“. Jedná se o boj mezi pravým a levým křídlem uvnitř Labouristické strany, je to boj o kontrolu nad Labouristickou stranou“.

Na druhé straně Damon Lenszner, který patří mezi kritiky Corbyna a jeho příznivců uvedl, že se britští Židé cítí „ohroženi“ a pokračuje „Ultralevicoví politici, stejně jako ti na ultrapravici zastávají antisemitské postoje. Nyní se infiltrovali a kontrolují vedení opoziční strany Jejího veličenstva, což je hanba, dělá to ostudu Velké Británii“. Již v březnu tohoto roku britští židovští vůdci napsali společný dopis, „Dost je dost“ proti antisemitismu uvnitř strany a zorganizovali protesty, které se konaly mimo parlament. V dopise psali o „Opakovaném institucionálním selhání“ a obvinili Corbyna z „podpory antisemitů“ a dále, že „Není jediný den na jakémkoliv pracovišti ať už online nebo na setkáních, kde by se neopakovaly pomluvy proti Židům“. V dopise autoři tvrdí, že „Corbyn není schopen vážně uvažovat o antisemitismu, protože je ideologicky pevně ukotven v ultralevicovém nahlížení, které je instinktivně nepřátelské vůči židovským komunitám a na závěr dodávají, „Corbyn nevytvořil tuto formu politiky, ale žil v ní celou dobu a nyní ztělesňuje tyto hlavní názorové problémy a nebezpečí“.

Po setkání hlavních lídrů 4.9.2018 Corbynovi odpůrci dosáhli nakonec částečného polovičního vítěství, Labouristická strana sice přijala úplnou definici antisemitismu podle IHRA, nicméně následně dodává, že tento krok „v žádném případě nebude podkopávat svobodu projevu vůči Izraeli“. Výkonný výbor pod tlakem souhlasil, že při řešení protižidovských incidentů (urážek a zneužívání) použije definici na příklady, které vypracovala IHRA. Setkání v sídle Labouristické strany trvalo několik hodin, zatímco se venku shromáždili představitelé obou názorových proudů.

Rozhodnutí však bylo, jak bychom řekli po vzoru chytré horákyně, tak ani tak. „Výkonný výbor přijal všechny příklady antisemitismu podle IHRA, kromě definice IHRA, kterou přijala strana roku 2016“ ovšem s dodatkem a „prohlášením, které zajistí, že se neruší svoboda projevu na Izrael a práva Palestinců“. Nicméně toto polovičaté prohlášení vyvolalo kritiku labouristické poslankyně, patřící ke kritikům Corbyna Margaret Hodge, která uvedla, že rozhodnutí bylo ve znamení „dvou kroků vpřed, jednoho kroku zpět“. „Proč zředit vítané přijetí v plném znění IHRA o antisemitismu se zbytečným omezením?“ . Skupina politiků uvnitř Labouristické strany, vymezující se proti antisemitismu prohlásili, že strana riskuje, že se „Rasisté ve straně dostanou z pomyslného vězení“. To znamená, že mnozí lidé, kterým bylo pozastaveno členství kvůli antisemitským výrokům a činům, by znovu mohli získat vedoucí pozice ve straně.

Jakým směrem se bude vyvíjet situace v Labouristické straně ve Velké Británii ukáže čas. Zda-li se Labouristická strana uzdraví, vrátí se ke svým prvotním principům, o kterých se zmínil bývalý britský premiér za Labouristickou stranu Tony Blair, či zůstane pod vlivem Jeremyho Corbyna a jeho kliky, která v současnosti přeměnila Labouristickou stranu v mocnou antisemitskou sílu podle mínění britského politika Franka Fielda.

2702 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Fridays For Reason #3: The Moral Case for Fossil FuelsStoupenci Gréty by místo stávek měli chodit sázet stromy do lesa! Vyšší daně – dražší bydlení!Veřejnoprávní médium jako domácí hřiště pro radikální ekologisty? Rozumek pošpinil památku Nicholase Wintona

euPortal.cz

Zavřete hranice, chraňte své ženy. Muž, který léčil muslimské delikventy, promlouvá o ošklivých stránkách islámuŠvédsko je země, kde se stávají naprosto šílené věci. Švédské úřady ruské křesťanské rodině sebraly křesťansky vychovávané dítě a předaly ho k výchově muslimské rodině

Eurabia.cz

Italský vlastenecký ministr Salvini odmítl diktát Paříže: Nedovolím, aby se z Itálie stal uprchlicky tábor pro EUV USA mají na univerzitě ideologickou policií. A její členové si žiji jako prasata v žitě

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

eOdborar.cz

Nová šéfová Evropské centrální banky Christine Lagardeová je součást zkorumpované mafie státních úředníkůAndrej Babiš a konflikt zájmů

ParlamentniListy.cz

Vyhodit z okna! Pavel Svoboda před Hradem burcoval dav proti Zemanovi. Hayato Okamura vzýval Masaryka a pak...Nová krize? Všichni se zadluží. Spouštěč už jede. Profesor Staněk šokoval, raději si sedněte
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění