reklama

Pozor na čínské turisty. Máme tady něco

Autor: Jan Králík | Publikováno: 10.8.2018 | Rubrika: Ostatní
Ekonomie

Obyvatelé Říše středu bohatnou a ruku v ruce s rostoucí životní úrovní nejlidnatějšího státu světa začínají objevovat svět. Ač může na první podhled vyznívat pozitivně, že počet čínských turistů v Evropě už dávno překonal počet turistů amerických, návštěva Číňanů často za sebou zanechává velmi nepříjemnou pachuť.

Rozjetá čínská ekonomika produkuje zbohatlíky jak na běžícím páse. Donedávna chudáci počítající každou misku rýže, dnes boháči utrácející za hodinky, šperky a kožené zboží v nejluxusnějších evropských obchodech. Takovéto rychlé a neočekávané zbohatnutí deformuje lidské myšlení a jistě si vzpomeneme, jak to v bývalém Československu vypadalo krátce po revoluci. Doslova přes noc zbohatnuvší jedinci měli potřebu dávat svoje bohatství okázale na odiv, prezentovat svou výjimečnost a samozřejmě přestat respektovat všechna pravidla. S vystřízlivěním Čechoslováků přišli Rusové a dnes se na trůnu snobů začínají usazovat Číňané.

Kdo navštívil v posledních letech některé metropole starého kontinentu, dá mi za pravdu, že se Evropa dusí pod návalem čínských turistů. Jenže skutečnost je daleko horší. Zaměstnanci pracující v turistickém ruchu téměř jednotně dodávají, že Číňané začínají Evropu doslova drancovat. Stejně jako drancují nerostné bohatství své země a ignorují ekologická globální témata, se stejnou bezohledností se chovají jako turisté v Evropě, kde jsou bohudík zatím jen na návštěvě.

Cestování

K cestování po Evropě používají Číňané výhradně autobusy českých, slovenských a polských dopravců. Ti dokážou nabídnout cenu za kilometr nižší, než západní konkurence. Jestliže náklady na pořízení a údržbu autobusu jsou srovnatelné v celé Evropě a naftu také východoevropští dopravci levněji nepořídí, je nasnadě, že konkurenceschopnost se odvíjí od nižších mezd řidičů. Řidičům se běžně oficiálně vyplácí 15-17 tisíc měsíčně, což je třetina mzdy německého řidiče. Dopravci také nedisponují v cizí zemi dostatečným zázemím, k odstavování autobusů zneužívají veřejné komunikace mnohých metropolí a dopouštějí se nezřídka zakázané kabotáže.

Zatímco Evropa se snaží snižovat emise z motorových vozidel řadou velmi drakonických opatření, které prakticky odepsaly dieselové motory u osobních aut, Číňané cestují ve velkém stylu. Pronajímají si rovnou třínápravové autobusy s kapacitou 60 míst pro skupiny, které nemívají více než 20 osob, často 15 a méně. Program zájezdu připomíná maratónský běh s denními přejezdy okolo 500 km a s návštěvou tří velkých metropolí během jediného dne. K naplnění denního itineráře se musí autobusem zajíždět téměř až ke stolu v restauraci, do hotelové lobby nebo ve Vatikánu papežovi pod balkón. Aby byl řidič povolný k porušování dopravních předpisů, zejména ignorování zákazových značek, disponuje čínský delegát černými penězi, které tvoří další část (mnohdy větší polovinu) řidičových, tentokráte nedaněných příjmů a jsou tak dostatečnou motivací, aby pracoval pod tlakem a nechal se vydírat.

Některým městům už s čínskou invazí dochází trpělivost. Autobusy zaplavují městské ulice, řidiči parkují na každém možném i nemožném místě a pro funkční klimatizaci nechávají nastartovaný motor. Mezi nejvíce postižená česká města patří Český Krumlov, který už přijal velmi přísná opatření pro regulaci turistických autobusů. Výstup a nástup turistů je možný jen na jediném terminálu a pro parkování autobusů je k dispozici centrální parkoviště. Jakékoliv jiné stání nebo parkování autobusů na území Českého Krumlova zakazuje zónová značka. Ještě dále zašla samospráva rakouského Salzburgu. Výstup a nástup turistů je možný na jednom ze dvou terminálů a příjezd autobusu musí být navíc rezervován na zvolený čas pomocí mobilní aplikace. Parkování je pak umožněno jen na záchytných parkovištích na okraji města. Italská města regulují autobusovou dopravu vjezdovými kartami, jejichž cena dosahuje stovek euro na den a Paříž zase zvolila variantu parkovacích povolenek.

Jestli by Evropská unie měla regulovat nějakou činnost především, tak je to právě zcela neefektivní využívání autobusů, kdy místo jednoho autobusu jedou do města tři nebo více autobusů s minimálním vytížením, a také odměňování řidičů autobusů z východní Evropy.

Ubytování a stravování

Číňané považují číslici 4 za nešťastné číslo, neboť zní jako výraz smrt, proto se vyhýbají pokojům s tímto číslem a také skupina odmítne ubytování např. ve 4. patře. Na druhou stranu paradoxně milují čtyřhvězdičkové hotely. Relativně luxusní ubytování dokáže čínský zájezd ostatním turistům výrazně znechutit. Číňané nechávají otevřené dveře od svých pokojů a řvou na sebe přes chodbu dlouho do noci. Zatímco zašlapují žvýkačky do koberce, odpadky hází na zem a pod postele, do vany musí vstoupit čistí, takže se sprchují mimo vanu a občas se jim podaří vytopit hotel. Řada hotelů vyhrazuje Číňanům samostatné patro nebo celý trakt, aby nepřišli do styku s ostatní klientelou.

Také snídaně se musí odehrávat separovaně, sdílet snídani s ostatními hosty je Číňanům většinově zapovězeno a vyhrazují se pro ně speciální místnosti ve sklepích, garážích nebo skladech, kde chybí koberce a ubrusy. Jejich nástup na snídani totiž začíná dlouho před otevřením místnosti a po otevření dveří berou švédské stoly útokem. Každý si odnáší vrchovatý talíř pro Evropana jen těžko kombinovatelných pochutin. Opečená slanina zaplácnutá lžící jahodové marmelády, natvrdo uvařená vejce válející se v kopečku Nutely nebo kousky ovoce pokydané kečupem jsou běžným koloritem čínských snídaní. Ty pak končí hromadou nesnědeného a znehodnoceného jídla s nepořádkem na stole i pod stolem.

Čínští turisté se stravují výhradně v síti čínských restaurací, kterými je nikoliv náhodně, ale zcela sofistikovaně protkána celá Evropa. V každé zajímavé turistické destinaci se nachází několik vývařoven kapacitně uzpůsobených k obsloužení i několika autobusů najednou.

Návštěva turistických památek

Pro čínské turisty není podstatné si památku prohlédnout a něco se snad dovědět, ale zdokumentovat svoji přítomnost na místě. Tomu je uzpůsoben celý zájezd. Vystoupit z autobusu, nafotit selfíčka, nastoupit a odjet. Čínští turisté nechtějí přijmout evropské normy chování a nemají respekt k našim pravidlům. Fotí přes zákaz focení, kouří přes zákaz kouření, plivou v uzavřených místnostech, dloubají se v nose nebo smrkají na podlahu. Mají pocit, že když si zaplatili dovolenou, nebude je nikdo omezovat.

Jenže způsob placení by minimálně zasloužil pozornost finančních úřadů evropských států. Velká část plateb totiž probíhá programově pouze hotovostně a čínský delegát s sebou nosí tisíce euro po kapsách.

 

reklama
4337 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Senátorský kandidát Jakl se rozepsal o "homo" a "hetero". Je to tak výživné, že si k tomu dáte nejedno pívoSvatý boj proti fake news? Diktatura jede na plné obrátky!Tuto petici prostě podepište a šmytec. Je nejvyšší čas přestat strkat hlavu do písku a říct jasné slovoTento komentář vyvolal na sociálních sítích značnou pozornost. Autor se s tím vůbec nemažeToto se bude dít v Evropské unii v příštích měsících. Dobře vám z toho nebude

euPortal.cz

Jak dobytek. Afričtí uprchlíci útočili na německém festivalu a dostali nakládačku od německé ochranky. Podívejte se a šiřte, než to smažou. Dost husté...Ovšem to je vskutku drsné. Známá půvabná politička takto poslala do p..... Brusel a slunáčkáře kvůli imigrantům

Eurabia.cz

Ministerstvo vnitra ČR pokračuje v mediálním očerňování odpůrců islámu! A vše řídí vedení ČSSD ...“Zrádkyně národa!” a “Merkel vypadni!” uvítali kancléřku v Drážďanech

FreeGlobe.cz

Nahatí Židi tancovali v koncentrákuChtěli dokázat, že islamisté jsou mírumilovní. Teď jsou dva naivní Američani po smrti (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životPodívejte se na děsivé video, jak funguje dnešní svět. Není vhodné pro děti, těhotné ženy a lidi s nestabilní psychikou...

euServer.cz

Jsme kolonií Západu a jeho nadnárodních firem. Kolaps civilizace. EU podlehne náporu barbarů jako Římská říše. Exministr Bašta hovoříDarebáci a blbečkové zaslepení nesmyslnou ideologií rozkládají národní komunitu a kohezi společnosti. Do tohoto politováníhodného stavu nás přivedla „liberální demokracie“

eOdborar.cz

Primátor Mladé Boleslavi Nwelati: Chování zahraničních dělníků žijících v okolí Mladé Boleslavi je katastrofální ...V Rusku se rozvíjí malé podnikání. To podnikání, které u nás už patnáct let naše byrokracie tvrdě potlačuje

ParlamentniListy.cz

„Vaše krev je prolita.“ Klára Samková a její pravda o islámuNo to nevymyslíš! Vedoucí pracovník ČT se raduje, že fotograf PL dostal přes hubu
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění