Nobelova cena pro Havla? A za co?

Autor: Michal Simkanič | Publikováno: 19.10.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Havel

Svůj pohled na devítinásobné neudělení Nobelovy ceny našemu bývalému prezidentovi nemohu začít jinak než přes média. Asi tak týden předem se v našem tisku - a statečně se přidávala i média elektronická – neobjevovala informace prakticky o žádných jiných kandidátech na zřejmě nejprestižnější světovou akademickou cenu.

Nebylo to poprvé a zaručený favorit zase neobstál. Bude to nejspíš tím, že ona „zaručenost“ tohoto favorita nepřekročila meze naší kotliny a podobně se to nepochybně má i s mnoha jinými zprávami, kterými jsme denně krmeni. Není mi navíc nijak jasné ani to, zač by měla být udělena mírová cena člověku, který se hrou náhod života stal pro někoho možná symbolem pádu komunismu, ale skutečnými tvůrci tohoto zcela logického dějinného vyústění byli američtí republikáni a britští konzervativci v čele se svými tehdejšími vůdci.

Ke své vlastní likvidaci přispěla navíc tato úchylka společenského vývoje sama svojí neskonalou blbostí. Všechny totalitní režimy světa však jsou nepochybně nesmírně nebezpečné a kdyby se kterémukoli povedlo na planetě dominovat, znamenalo by to trvalé ohrožení člověka a možná i jeho postupnou sebezkázu v samém boji za lepší zítřky, ze kterých se – jak už dobře víme – stávají pozítřky a poté nekonečno.

Už kdysi dávno pravil římský vojevůdce a posléze císař Marcus Aurelius, že kdo chce mír, musí připravovat válku, a na této pravdě se dodnes nic nezměnilo a ani se nikdy v budoucnu změnit nemůže. Lupič vás nepřepadne jen tehdy, když si je vědom, že výsledek jeho úsilí by za to nestál a způsobů, jak toho dosáhnout je několik. Není však mezi nimi bezobsažné žvanění a už vůbec ne láska a úcta k takovému jedinci, přestože právě to se nám snaží namluvit spousta pomatenců.

Skutečným bojovníkem za mír je ten, kdo je připraven na jakýkoli útok a ten, o kom se ví, že svoji zbraň umí zvednout a v případě potřeby tvrdě udeřit. Jsem si plně vědom, že články tohoto typu nikdy na Nobelovu cenu míru aspirovat nebudou, je to však jediná cesta, jak mír skutečně udržovat. V současné době patří zásluha za to, že nikde na světě neprobíhá žádná totálně zničující válka, téměř výlučně Spojeným státům a buďme rádi, že existují. Míru zdar!

3732 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobněVědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojují

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

ČT má průšvih? Za pořad o „fake news“. Vrchní kontrolor: Jak z 80. let. To nejhoršíOdporné. Vy maloměšťáci... Zdeněk Zbořil ke konci kauzy Čapí hnízdo: Je to plán Putina!
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění