O mrtvém koni, antiglobální baťovské filozofii a unifikované armádě bezpohlavních otroků

Autor: Tomio Okamura | Publikováno: 27.6.2018 | Rubrika: Ekonomika
Ekonomie

Klíčem k řešení ekonomických problémů je v prvé řadě zdravý selský rozum. Ekonomové a politici v celé Evropě předpovídají, že v důsledku automatizace seberou roboti lidem miliony pracovních míst.

A dodávají, že vznikne masa nezaměstnatelných a frustrovaných lidí, což podle mnohých povede k návratu komunismu - či jak uvedl šéf britské centrální banky, k myšlenkám Karla Marxe. Kupodivu se, byť nechtěně, nemýlí. Rozhodně ale nehrozí návrat normalizačního socialismu, jaký jsme zažili my v Československé socialistické republice. Podívejte se na video, co jsem řekl přítomných ekonomům, sociologům, politologům a dalším hostům.

Světový trend, který je za dveřmi, je opak centralismu, který praktikovali a rozšiřovali po staletí Habsburkové, nacisté a následně komunisté, a dnes se tvrdě centralizovat snaží naši bruselští socialisté. Centralizace a globalizace je u konce s dechem. Nové technologie, ale také nové nákupní strategie vyhubí mezičlánky mezi výrobcem a uživatelem. Tzn., že lidé si např. nakoupí přes internet a nepotřebují prodavače. 

Nejcitovanější český ekonom Milan Zelený o tom v posledních letech hodně píše a snaží se na to naše firmy připravit. Upozorňuje na to, že: "Ten, kdo konzumuje, bude komunikovat přímo s výrobcem, ať už si bude chtít obstarat jídlo, ledničku, nebo letenku. Zmizí globální firmy, jelikož se přestane převážet zboží z jednoho konce světa na druhý. Objeví se města nebo regiony, které levně vyprodukují většinu věcí potřebných k běžnému životu. Lokální vertikální farma dodá potraviny až do domu, třeba i návod na výrobu ledničky dostanete po internetu a necháte si ji na 3D tiskárně vytisknout. I auto se tak dá vyrobit. Dnešní běžné auto má až čtyřicet tisíc součástek, zatímco elektromobil — má dva tři moduly, lze ho tedy vytisknout mnohem snadněji. Číňané už 3D tisknou i obytné domy“.

Stejně tak by se měla decentralizovat energetika, tedy na maximum zdrojů na lokální místní úrovni. Ideál je, aby každý dům, případně obec, nebo město, či fabrika, byly energeticky soběstačné. Technologie na to máme a chybí nám jediné – vědomí, že to jde a jde to lehce. 

Stát, politici i lobbisté a centralistické firmy nás totiž přesvědčují, že ekonomiku a celý náš život spasí centrální normy, centrální zdroje. Nebudou asi zmiňovat, jak jsme se stali ekonomickou kolonií západní Evropy s lacinou silou, kdy naše levná práce vydělává na trojnásobné důchody Němcům, nebo Francouzům. Cesta k normálu je začít se učit po všech směrech soběstačnosti. To, co je na místní úrovni.

Málokdo ví, že první skutečně globální firmou světa zastoupenou na všech obydlených kontinentech, byla česká firma Baťa. Pro mnohé to bude důkaz prospěšnosti globalizace, ale opak je pravdou. Baťovská filozofie byla přísně antiglobální. Ony boty globálně nevyváželi pouhé boty, ale vyváželi komplexní výrobní prostředky (tzv. průmyslová města) pro lokální výrobu všude po světě. Exportovali přes třicet „malých na maximu soběstačných Zlínů“. 
K myšlence soběstačnosti je přivedla ekonomická krize během války. Najednou nebylo nic, peníze, jídlo, kůže a Baťové řešili dilema, zda propouštět a zavírat provozy, nebo něco vymyslet.

To co vymysleli, bylo geniální, jednoduché a účinné. Se zaměstnanci se dohodli, že práci zaplatí jídlem, nebo zbožím a současně se Baťové vrhli na zabezpečení soběstačnosti - od elektráren až po vlastní chov prasat, porážku a výrobu potravin. Zjistili, že malé soběstačné celky jsou ostrůvky jistoty právě pro okamžiky největších krizí, ale jsou výnosné i v čase prosperity. 

A právě dnes je budování soběstačných lokálních celků aktuální a je dokonce perspektivní pro vývoz. Představte si města v Sýrii, ale i v Iráku a v celé Africe, kam bychom mohli vyvážet kompletní řešení. Od výroby elektrické energie, přes zpracování vody, až po zajištění potravinové soběstačnosti. A najednou tu máme i podpůrný lék na migrační krizi, protože z místa, kde se lidem dobře daří, lidé neprchají. 

Profesor Milan Zelený pravidelně hovoří o mrtvém koni, kterého evropští politici bičují, ale který se už nikdy nezvedne. Ano, problém je v tom, že tak jako naši generálové, tak i politici, se vždy připravují na minulou válku. A obecně jsou slyšet hlasy, které varují, že změny vyvolají volání po extrémismu a ohrozí demokracii.

S tím musím souhlasit, jelikož bruselské evropské elity vidí řešení v jediném - v utahování šroubů, v byrokratizaci, v omezování svobody slova i svobody podnikat a žít podle svého. Pomalu ale každodenně zmenšují naše svobody, naši suverenitu ekonomickou i politickou, a ubírají i demokracii. 

To je hloupá a extrémistická cesta do pekla znormalizované unifikované armády, bezprávních bezpohlavních otroků bez víry a národnosti.

Naše odpověď na takové cíle musí být pravý opak. Více svobody a demokracie v Evropě suverénních národů, které tvoří sebevědomé ženy a muži.

převzato z blogu autora, titulek upraven redakcí

 

 

3093 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění