Tak jste to viděli v přímém přenosu. Učiněná katastrofa

Autor: Zdeněk Lanz | Publikováno: 24.6.2018 | Rubrika: Ostatní
Ekonomie

Jarní zkušební období maturitních zkoušek skončilo a tak nebude na škodu připomenout si několik momentů, které se současnou monstrózní podobou  maturity, ale i se školstvím obecně, souvisejí.

O tom, že situace v našem školství není právě růžová jsem psal před necelým rokem, v létě roku 2017 v článku, který vyšel pod názvy Prázdninové zamyšlení nebo Smutná zpráva o stavu našeho školství. Psal jsem o školství obecně, ale především o školství středním a s ním souvisejícím   společenském fenoménu - maturitě.

V současné době sklízíme „shnilé“ plody práce řady politiků, práce založené na falešné a zhoubné představě o tom, že téměř všichni budou mít maturitu. Začalo to již v dobách zavádění učebních oborů s maturitou a do současnosti to nabylo nezvladatelných rozměrů.

Kromě několika prestižních gymnázií a některých odborných škol vybraných oborů, kde poptávka převyšuje nabídku, velké množství středních škol „bojuje“ s nedostatkem žáků. A když už stav naplní, pak zčásti žáky, kteří na studium střední školy nestačí.

Firmám pak chybějí kvalifikovaní pracovníci dělnických profesí. Tedy ti s výučním listem bez nutnosti mít ke své odborné řemeslné práci maturitu.

Již na základní škole se žáci učí o dělbě práce. A ještě než základní školu opustí vědí, že hrobník kope hroby, popelář odváží popelnice, metař zametá ulice, kuchařka vaří jídlo, švadlena šije šaty, zedník zdí zdi, automechanik opravuje auta, uklízečka uklízí, učitel učí, ředitel řídí, lékař léčí, architekt navrhuje budovy, stavbyvedoucí řídí stavby, mistr řídí dělníky, ministr řídí celé resorty a prezident republiky vykonává nejvyšší ústavní funkci.

S přibývajícím rozumem zjistí, že každou z těchto činností lze vykonávat jen za určitých předpokladů. Na některé práce stačí být zaučen nebo vyučen, na jiné musí být středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání. Ale na každou práci musí mít člověk určité vlohy. Jinak v ní většinou nebývá úspěšný.

To ale nechápou světoví, evropští a čeští pokrokáři, kteří si myslí, a ostatním své myšlenky vnucují, že téměř celá populace musí mít maturitu. Že i děti ke studiu absolutně nezpůsobilé mohou studovat. Dokonce i na vysokých školách.

A podle toho  naše školství vypadá.

V úterý 29. 5. 2018 zařadila ČT v pořadu Události Komentáře rozhovor s právě odvolaným (s účinností od 31. 5. 2018) ředitelem CERMATu Jiřím Zíkou.

Odvolání z funkce jako  důsledek dvou chyb během dvou měsíců“, tak zněl úvodní komentář k následujícímu rozhovoru. Ale ať už to byl důvod skutečný nebo jen zástupný, některé myšlenky a názory pana ředitele Zíky k maturitám, ale i obecně ke školství, stojí zato si připomenout.

 

ředitel Zíka: „… vybudovali jsme systém, který nemá v Evropě ani ve světě obdoby v podstatě

z hlediska  jeho výkonnosti …“

 

 

…………………………………………………………………………………………………..

 

redaktor Borek: „… co by se mělo změnit na státních maturitách, pokud něco?…“

ředitel Zíka: „… podle mého soudu by se měla změnit prostupnost vzdělávacího systému, …..

abychom nefrustrovali tu část maturantů nebo tu část žáků středních škol, kteří

opravdu intelektuálně a možná ani mentálně na tu maturitní zkoušku nemají…“

 

redaktor Borek: „… čili platí ta teze, že je v této zemi moc maturantů …“

ředitel Zíka: „… z mého pohledu ano, 76% populace u maturitní zkoušky porovnáno

s Gausovou křivkou je podle mého soudu příliš …“

redaktor Borek: „… to že v Česku v rámci mezinárodního srovnání je docela vysoký počet lidí

co studují bakalářský obor a nedokončí to, jsou neúspěšní, to je vizitka

inflace maturit? ...“

ředitel Zíka: „… ano, to je podle mého názoru inflace vzdělání obecně …“

redaktor Borek: „… je to i vizitka CERMATu? ...“

ředitel Zíka: „… ano, možná jsme jich měli pustit méně …“

redaktor Borek: „… prostě větší podíl propadnuvších by vlastně podle vás byl ku prospěch …“

ředitel Zíka: „… odpovídalo by to tomu, čeho jsou nakonec schopni dosáhnout. Jak je vidět,

tak tohle je důkaz, že maturita je nastaven příliš nízko …“

 

…………………………………………………………………………………………………...

 

 

redaktor Borek? „… proč jste neinicioval základním způsobem zpřísnit maturity? ...“

 

ředitel Zíka: „… v roce 2012 ještě existovaly dvě úrovně maturity, pak rozhodnutím ministra

se jedna úroveň odstřihla a zůstala ta základní, … My jsme říkali, je potřeba

zvednout náročnost maturitní zkoušky, ale to nejde udělat ze dne na den

z roku na rok bez politického koncensu nebo bez sociálního koncensu

vůbec …“

 

redaktor Borek: „… protože voliči nechtějí, aby jejich děti propadávaly masivně při

maturitách? ...“

 

ředitel Zíka: „ … ale určitě by to ten dopad mělo, to je nesporné …….. Je vidět, že je to

citlivé téma a asi by to bylo velmi obtížné jen tak ze dne na den říct

změňme to, spíš změňme průchodnost systému …“

 

V rozhovoru opakovaně zaznělo jedno zásadní sdělení.

Je potřeba změnit prostupnost nebo průchodnost vzdělávacího systému!

 

Sdělení skutečnosti, o které se všeobecně ví, ale o které se veřejně raději moc nemluví. Asi jako o provaze v domě oběšencově.

 

Ale jak té změny docílit?

Společenská vůle k tomu v tuto chvíli zjevně není.

Jediná varianta je, aby to úplně padlo „na hubu“.

 

 

5768 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Čtvrteční demonstrace na Václaváku proti Babišovi se vydařila. Vedle holubic míru byly k vidění také šibenice míruAlternativní server ePortal.cz, který za vás bojuje proti politické korektnosti, multikulturalismu a genderismu, se ocitl na hraně propasti. Bez vaší finanční pomoci po 15 letech existence skončímeLůza na NárodníDnešní systém se tomu před rokem 1989 podobá víc než si myslíte. Jsme už v totalitě, nebo k ní máme zatím jen nakročeno? Po Sarajevu přišlo také Palermo. Slonková a Kubík se dopustili podpásovky

euPortal.cz

To snad nemůže být ani pravda. Vojáci NATO se pěkně zesměšnili a Putin se může nejspíš potrhat smíchy Tak to už je vážně síla. Turecko vyhrožuje Evropě "svatou válkou"

Eurabia.cz

Pokrytectví neziskovek. Stěžují si na trestnost šíření fake news v Egyptě, ale v Evropě trestnost fake news podporují ...Syn Hamásu - prezentace knihy odpadlíka z řad islámských fundamentalistů ...

FreeGlobe.cz

Juncker se počůral nebo pokakal? Přinášíme nehezké video! Rozhodněte sami (+ video)Jediný dovolený rasismus a sexismus. Jedna z největších reklamních agentur vyhodila bílé muže

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životPodívejte se na děsivé video, jak funguje dnešní svět. Není vhodné pro děti, těhotné ženy a lidi s nestabilní psychikou...

euServer.cz

Jak daleko je ze Sarajeva do Palerma? 21 let. Uvidíme, jak to dopadne v ANO, kde se nyní bude rozhodovat...O tom se nikde nepíše. Slonková spáchala tuto ohavnost...

eOdborar.cz

Ekoteroristé slaví úspěch. Belgie se dostala na úroveň Afriky. Nejde pravidelně elektrický proud ...Plánují USA využít české investice do armády k vybudování vlastní neoficiální základny v ČR?

ParlamentniListy.cz

Liberální demokracie zajišťuje lidem ten nejlepší život v historii, kázal student na Albertově. Rektor Bek litoval zvolení KuberyUkradené výročí. Lidi, nebuďte užitečnými idioty. Expert na geopolitiku ukazuje, co stojí za dnešními protesty proti vládě
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění