Má stát právo omezovat islamismus? (netradiční polemika o kouření na veřejnosti)

Autor: Finrod Felagund | Publikováno: 16.3.2007 | Rubrika: Polemika
Cigareta

Myslím, že se mohu domnívat, že většina čtenářů tohoto serveru se mnou bude souhlasit, že ano. Islamismus je bezesporu negativním jevem, který nás provází a který nás ohrožuje. Občasnými radikálními výroky to začíná, a bombami v metru to končí. Má stát právo v soukromých mešitách hlídat, co se káže, a v případě, že se káže nenávistný islamismus, má právo zakročit a nějak postihnout imáma či další, kteří islamistické myšlenky hlásají? Opět si myslím, že se mnou bude mnoho z vás čtenářů souhlasit. Tento článek však nebude o islamismu, ale o čemsi velmi podobném. O problematice kouření a jeho omezování.

Pro začátek nastíním kostru myšlenky, kterou dále rozvedu a kterou se pokusím argumentačně dokázat. Kouření je, stejně jako islamismus, opět negativním jevem, který nás, kteří se na něm nechceme podílet, ohrožuje – na zdraví a to dokonce i na životě. Jednou-dvěma cigaretami to začíná a rakovinou plic to končí. Má stát právo v soukromých, leč přesto veřejně přístupných restauracích zakročit a omezit kouření, dávat pokuty apod.? Jsem toho názoru, že se najde tentokrát mnoho odpůrců. A proč? V čem se kouření od islamismu zásadně liší?

Pokud si někdo ničí své zdraví, tak je to čistě jeho problém a já mu do toho nebudu zasahovat. Naprosto sobecky a egoisticky je mi jedno, kdo umře na rakovinu, kdo umře na infarkt či cokoliv jiného. Důležité je, že JÁ chci být zdravý a JÁ nechci na nic z výše jmenovaného zemřít. To pro ty z velectěných čtenářů, kteří by měli potřebu mi nadávat do „eurosoudruhů regulátorů všeho“. Jistě někdo namítne, že automobily škodí stejně, ne-li více. Jenže je tu dosti podstatný rozdíl. Pokud se nemýlím, tak se v současné době používají tři hlavní druhy pohonných hmot. Benzin, nafta a LPG. V případě použití nafty je většina zplodin tuhých, tedy ve formě sazí. Dále pak oxid uhličitý a vodní pára. Saze se dají regulovat (a děje se tak), ostatní složky exhalací z dieselového motoru jsou díky přísným normám EURO 4 eliminovány. V případě benzinu je to trochu horší, leč koncentrace škodlivin je stále velmi nízká a už několik let se nepoužívá v benzinu olovo. U LPG je počet škodlivin zanedbatelný, většinu zplodin tvoří CO2 a vodní pára.

Co z toho vychází? Že pokud nebudu strkat nos k výfuku nastartovaného vozidla, nikdy si nemohu ublížit tak, jako v přítomnosti kuřáka. A to ani nemluvím o tom, že doprava má jednoznačně positivní úlohu v naší civilisaci a je pro její existenci naprosto nutná, přičemž exhalace jsou pouze negativní externalitou, kdežto kouření ničemu nepomáhá. Mohou mi ctění kuřáci do komentářů napsat co jim kouření objektivně dává? Kvůli čemu se ho nemohou zbavit? Velice se těším na věcnou diskusi. Dalším „argumentem“, který kuřáci často používají, je „právo kouřit“. Omyl, žádné takové právo neexistuje.

Vzhledem k tomu, že cigaretový kouř svými jedy zabíjí pomalu, leč jistě ty, kteří jsou okolo kuřáka, dá se kouření, stejně jako islamismus, považovat za pomalou potenciální vraždu. Náš právní řád neumožňuje zbavovat druhé jejich života, proč to tedy umožňuje kuřákům? Chodil-li bych po ulici s rtutí a rozhazoval-li bych ony krásné stříbrné kuličky okolo sebe, budu nařčen z obecného ohrožení. Přesto pokud bych šel a kouřil, nic se mi nestane. Kde je ten rozdíl? Mnoho kuřáků namítne, že v tradici. Házet rtuť tradice není, zatímco kouření ano. Jistě. Jenže je nutně každá tradice správná? Co takhle vraždy „ze cti“, ženská obřízka či kamenování? To je přeci také tradice. A v islámských společnostech bezesporu hluboce konservativní. Proč se proti ní tedy bouříme? Obávám se, že žádný argument kuřáků nemůže být založen na logice, neboť plyne z jejich závislosti, které se nemohou zbavit. Proč tolik kuřáků zkouší přestat kouřit a jen málokterým se to podaří?

Obávám se, že ve věci kouřit ano/ne je většinový kuřák naprosto nesvéprávný, neboť je to psychická i fysická závislost, co ho nutí rozhodovat se pro ano. Bohužel na to doplácíme my, kteří si nechceme kazit zdraví a umírat v křečích, bez možnosti se nadechnout, zvracejíce krev. Bylo dále řečeno cosi o tom, že když se zakáže kouření, také se může zakázat tučné maso, čokoláda, cokoliv ostatního. Je to jeden z dalších demagogických pseudoargumentů, který je používán těmi, kteří se své drogy neumějí zbavit – neboť tlusté vepřové nikomu násilím do úst nervu, aniž by se tento nemohl bránit, kdežto kouř z cigaret vzhledem ke své konsistenci je naprosto všudypřítomný.

Co se týče kouření doma, opět vidím důvod pro zákaz, neboť tolikrát v bytě mám problém s tím, že si někdo o byt níže zapálí na záchodě a mně pak smrdí byt – a nemohu s tím vůbec nic dělat. Kde bere kdo právo mně zamořovat byt zápachem a jedy? Co navrhuji za řešení: plošný zákaz kouření mezinárodně dohodnutý se Spojenými státy, Evropskou unií, EFTA a Společenstvím nezávislých států (s ostatními se moc mluvit nedá), a kompensaci tabákovým společnostem v podobě povolení žvýkacího tabáku. Cílem totiž není, aby byla zdravější populace, ale abych byl zdravější já sám a všichni, kteří toto chtějí se mnou. Je nás většina a lidskou přirozeností je dýchat přeci jen vzduch, ne kouř.

5487 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaEvropská unie je diktát a tyranie!

Eurabia.cz

Anketa: Jak jste vnímali na ČT moderování Z. Tvarůžkové o Rusech ve Vrběticích?Skandál! Češi dodávali zbraně islámským teroristům v Sýrií a ruští agenti tomu zabránili

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto se s informacemi nenakládá. Jestli to chtějí vyhrotit, tak to fakt není sranda, obává se generál BlaškoVolíte hodné hochy a pak se divíte, že přijde teror jako řemen. Kdysi komunisté, dneska Piráti. Šichtařová varuje
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění