Možná budete překvapeni. Už za pár let může být všechno úplně jinak

Autor: Václav Makrlík | Publikováno: 18.6.2018 | Rubrika: Politika
socialismus

Prezident USA Donal Trump odstoupil, přes protest signatářů EU a Ruska , od nukleární smlouvy s Iránem, odvolal svou podporu závěrečného prohlášení summitu G7 a opustil summit předčasně, odstoupil od klimatické smlouvy, byl vedoucími představiteli Severní a Jižní Koreje donucen k osobnímu jednání se šéfem Severní Koreje, není vyloučeno jeho setkání s Putinem v Rakousku v dohledné době, uvalil cla na ocel a hliník i na své spojence z EU a NATO, dal spojencům z EU na srozuměnou, že USA již nebudou tahounem výdajů členských zemí NATO na zbrojení . V době konání summitu G7 probíhalo v Číně jednání Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) za účasti Putina atd.

EU se nalézá v migrační krizi, válku na Blízkém Východě zřejmě vyhrál s ruskou pomocí syrský prezident Bašár Asad , což výrazně oslabuje kontrolní vliv Západu v této oblasti nedaleko zdrojů ropy pro Západ životně důležitých. Čína se zabydlela na ostrovech v Jihočínském moři, důležité obchodní trase v Asii, a USA s tím nemohou nic dělat. Rusko si vzalo nazpátek Krym a Západ s tím nemohl nic udělat. ErdoganovoTurecko, základ jihovýchodního křídla NATO, se islamizuje a vede svou vlastní politiku prosazující především turecké zájmy.

Ze všech těchto událostí lze učinit závěr, že jednota Západu, opírající se především o pilíř supervelmoci USA, se začíná drobit. Individualismus, základní filosofický pilíř západní ideologie liberalismu, se přenáší i do mezinárodních vztahů. Trumpovo „America first“ zní podobně jako svého času, při konverzi od socialismu ke kapitalismu, Klausovo „Každý se musí postarat sám o sebe“. Politici a ideologové EU jsou z toho zjevně konsternováni, což se odráží v médiích. Neví, jaký k tomu zaujmout postoj. To , na co po desetiletí spoléhali jako na konstantu politických a ekonomických vztahů Západu, se jim hroutí před očima.

Jedna z hlavních idejí marxismu je ta, že mezi kapitalistickými imperialistickými státy je mír vyloučen, neboť každý z nich prosazuje vlastní zájmy. Tím klíčovým zájmem je boj o trhy, případně jejich tvorba. Z tohoto pohledu je Trumpův tlak na země EU zvýšit náklady na zbrojení minimálně na 2% HDP prosazováním zájmů amerického zbrojního průmyslu. Rozpoutání války na Blízkém východě a v severní Africe pod záminkou implantace demokracie a odstranění diktátorských režimů sledovalo stejný cíl- zajistit odbyt americkému zbrojnímu průmyslu, který je jedním z nejdůležitějších sektorů americké ekonomiky. Irák, Lybie, ale především Sýrie jsou dnes zničené země a neobstojí argument, že diktátoři v těchto zemích bojovali s vlastními občany a nedovolili proamerické opozici zmocnit se vlády. V zemích rozdělených kmenově a náboženskými sektami islámu nelze v zájmu zachování jednoty státu vládnout jinak, než potlačováním mocenských ambicí kmenových a náboženských vůdců. Toto potlačování nikdy nepřineslo tolik obětí a destrukce, včetně destrukce státních struktur, jako války rozpoutané v těchto oblastech Západem.

Západní média často hází do stejného pytle s blízkovýchodními diktátory i Putina. Nemohou však popřít, že za Putinem stojí cca 80% občanů a proti němu cca 10-15%. Putin vyvedl Rusko z hluboké politické, ekonomické a sociální krize, kterou způsobili oblíbenci Západu Gorbačov a opilec Jelcin. Západní politici a média zdůvodňují potřebu růstu nákladů na zbrojení ruským nebezpečím, ruským imperialismem toužícím zabírat další území. Faktem zůstává, že Rusko se stáhlo ze střední Evropy ( Východní Německo, Československo, Polsko,Maďarsko), Pobaltí ( Estonsko, Lotyšsko, Litva) a z Balkánu (Rumunsko ,Bulharsko). Všechny tyto země se staly členem NATO a tak se USA, hlavní pilíř NATO, dostaly až na hranice Ruska.

Putinovi je také vyčítáno, že potlačuje opozici. Nečiní tak brutálněji, nežli jsou policejní zásahy vůči tzv. extremistům, populistům a dalším opozičním hnutím v západních zemí. Brutalita zanikla se sovětským režimem s výjimkou zásahů proti muslimským teroristům napojených na islamisty.

Oblíbené téma západních médií - vraždy novinářů - zaznamenalo v poslední době značné trhliny. Ruský novinář Babčenko, zavražděný na Ukrajině údajně ruskými agenty, fotografie jehož mrtvoly vyvolala řadu protiruských reakcí nejen západních médií, ale i politků, zázračně vstal z mrtvých doprovázen připitomělou legendou. Otec a dcera Skripalovi, po otravě opět údajně ruskými agenty, rovněž nezemřeli, jak se s jistotou předpokládalo, ale jsou naživu.I v jejich příběhu je řada trhlin a právě Babčenkův případ zpochybnil i tento případ.

Cla na ocel a hliník patří do stejného koše, totiž zajištění trhu a tím odbytu pro americké výrobce. Odstoupení od klimatické dohody snižuje náklady amerických výrobců a tím pronikání na světové trhy.

Za sience -fiction považují některá media setkání Trumpa s Kim -Čong-unem. Možná, že Trumpovi nezbývalo nic jiného nežli se s korejským vůdcem sejít. Co kdyby se Korejci dohodli bez USA? Spojením jaderného potenciálu Severní Koreje a průmyslového potenciálu Koreje jižní by v Asii vznikla další jaderná velmoc. Možnost takového vývoje znepokojuje nejen USA, ale i Čínu a Rusko.

Důsledkem všech těchto událostí je hroucení postsovětského globálního řádu, který se pod vedením USA vytvořil po rozpadu SSSR, a ve kterém USA hrály klíčovou roli neomezeného suveréna schopného mocensky a ekonomicky zasahovat kdekoliv na světě a vykonávat funkci globálního četníka. USA si nechtějí připustit, že jejich globální dominantní postavení končí, že jsou zde další dvě supervelmoci prosazující své zájmy – Čína a Rusko, jejichž vliv na globální uspořádání poroste. Nelze vyloučit, že v tomto století vstoupí na světovou scénu další velmoci, které se zatím rozvíjejí v ústraní, ale se kterými udržuje Rusko i Čína velmi dobré vztahy.

 

 

3539 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Jestli si u nás Putin někoho platí, tak je to tenhle joudaNež důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihyEliminace slov maminka a tatínek je ukázkou blbosti, nikoliv pokrokuHillary Clintonová se postavila za ženy s poněkud širší dírkou v koblížku. Byla nominována na Nobelovu cenu kobližmíruODS je mrtvá, ať žije Trikolóra

euPortal.cz

Boj sluníčkářů, neomarxistů a elitářů proti vlastencům a normálním hodnotám se přiostřuje. Dokonce napadli nedávno i Ladislava Jakla... Pomozte nám proto prosímVšechny polistopadové vlády bohužel nechaly zbídačit a chátrat českých venkov a zničit české zemědělství

Eurabia.cz

V britských věznicích muslimští gangstři násilím obracejí spoluvězně na islámImigranti v detenčním centru se vzbouřili: chtějí kapesné

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

eOdborar.cz

Nejde o Babiše! Cílem milionu chvilek pro demokracií je zničit skutečnou demokracií a nahradit ji režimem mediální a aktivistické diktatury poslušné BruseluBritští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klacky

ParlamentniListy.cz

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupostMoravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění