Ekonomika über alles?

Autor: Petr Tryščuk | Publikováno: 10.5.2004 | Rubrika: Reakce

Rád bych se vyjádřil k polemickým článkům na téma ekonomie a ekologie, a to především ke článku Ondřeje Vašíčka O kultu Panenské přírody (viz Portál 5/2003). Myslím, že by pohled (a částečně kritika) konzervativně smýšlejícího ekologa mohla případné diskusi jen prospět. Jsem vlastenec a logicky tedy i miluji svou přírodu. Ne ten ekolog, jehož obraz vytváří média – žádný levičák připoutaný k jaderné elektrárně. Jsem euroskeptik, žere mne zneužití přírody ve prospěch EU, žere mě slučování ekologie s anarchismem či levicovým myšlením (obzvláště když to není pravda). Bohužel levicový trend a eurooptimismus posilují i také snahy pravice vyzdvihnout ekonomiku nade vše jako samospasitelný nástroj. Obzvláště my na severní Moravě jsme na takové účelové (a jaksi nefunkční) hypotézy velmi alergičtí.

Vyjádřím-li se k vztahu ekonomiky a ekologie, stavím se jako většina ekologů za udržitelný rozvoj. V mnoha ohledech se dá vše skloubit dohromady. Řekl bych, že většina ekologů je pro jadernou energii již jen pro její ekologičnost a uvědomují si slepé a hloupé argumenty odpůrců jaderné energie. To platí pro tunely i další „mediálně sporné projekty“.

Závěry Vašíčkova článku mi připoměly výroky, které zazněly v debatě ohledně vstupu do EU, kdy jistá moderátorka tvrdila debatujícím, že EU posílí suverenitu ČR. Stejně tak komicky vyzní tvrzení, že dálnice je součástí přírody podobně jako mraveniště. Vedu projekt Formica (lesní mravenci) v oblasti Beskyd. A mravenci – na rozdíl od dálnice – přírodě prospívají. Dá se napsat sto protikladů, ale raději jen stručně – pro většinu živočichů je dálnice mnohem neprostupnější hranicí než ty, které u nás vytvořili komunisté směrem na „západ“ po roce 1950. Dálnice je také smrtícím pásmem pro obojživelníky, plazy, hmyz i savce.

Dálnice je jistě nezbytností, ale jen pro to plně nevyhovíme budovatelským choutkám fanatiků na straně jedné, a nebo odpůrcům na straně druhé. Výstavba musí probíhat v souladu s nároky přírody, ne protože tu byla dříve, ale protože přírodu potřebujeme. Trasa se dá vést jinudy, dají se dělat přechody pro zvěř a podobná opatření. Ta jsou jistě nákladná, ale možná levnější než dosavadní machinace okolo dálnice do Ostravy.

Jinou oblastí jsou sporné projekty jako např. golfová hřiště. Nejen komunismus vytvořil v lidech zdání, že co je zelené, to je i ekologické. Česká republika je dnes z poloviny mrtvou zónou porostlou monokulturami, které jsou vlastně pouštěmi v přírodě.

Vymírání druhů, které autor zmiňuje, je velmi účelový argument. K takto masovému vymírání docházelo v minulosti jen při extrémních událostech, jako byl pád meteoritu, masivní výbuchy sopek nebo výrazné změny klimatu (zvýšení a snížení obsahu kyslíku v atmosféře, změny vzdálenosti planety Země od Slunce apod.). Člověk logicky (a typicky, jak uvádí Vašíček) destruoval vždy vše živé. Skoro všechny druhy živočichů na všech kontinentech byly pravděpodobně vybity člověkem. Tam, kde to jde, se to nezvratně prokázalo (např. Nový Zéland). Podíváme-li se do moderní historie, tak za pár let zůstalo z šedesáti miliónu kusů bizonů jen osmisethlavé stádo. Údajně každých šest hodin vymírá jeden další živočišný druh. Takový „přirozený“ úbytek tu nikdy nebyl. Jedná se o jasný důsledek volné a nekontrolované „ekonomiky“. Nebo spíše naší neomalenosti, zištnosti a sobeckosti. Naše důstojné morální hodnoty nás však stavějí vysoko nad ostatní živočišné druhy a měly by nás naopak logicky postavit do role ochránce přírodního bohatství.

Naštěstí, nebo spíše bohužel, nám důsledek opaku takovéhoto chování objasňuje smutná historie Velikonočního ostrova. Ten prosperoval až do příchodu „civilizovaného člověka“. Z ráje na zemi se stalo peklo pokryté pouze travnatými porosty. Drtivá většina druhů živočichů, rostlin i hub nenávratně vymizela a s nimi logicky i vyspělá početná civilizace. A to tak rychle, že některé své pověstné sochy Moa nechala na půli cesty k moři, kde měly být vztyčeny. Pravděpodobně (cituji nejpravděpodobnější z hypotéz) stačilo 150 let na to, aby z prosperující vyspělé civilizace zůstaly zbytky domorodců, živořících zpět na úrovni doby kamenné. Kde máte nyní toho svého člověka? Ten umíral velmi bolestně ve zničené krajině, v sérii nekonečných válečných konfliktů o zbytky potravy, kdy protivník sloužil mimo jiné jako vhodný zdroj bílkovin.

Myslíte, že se nás to netýká? Úbytek biodiverzity je tak patrný, že jej lze pozorovat v rámci života jednotlivce. Jenom stavy obojživelníků klesly tak nízko, že v některých lokalitách obojživelníci naprosto vymizeli podobně jako před padesáti lety raci. Nezapomínejme také, že ochrana přírody tvoří rovněž paralelu s ochranou rodiny, tradičních hodnot a dalších „nadstandardních“ požitků lidstva, jako je demokracie a vlastenectví. Nezájem v jedné oblasti se přenáší na oblasti další a historie vždy prokázala zánik civilizací, které tento zájem ztratily. Už jen protože nezájem jde ruku v ruce s destrukcí hodnot.

Také proto bychom měli všichni brát ohled na přírodu bez ohledu na naše profesní zaměření. Věnovat přírodě trochu svého času, peněz a srdce totiž nikomu neuškodí. Spíše naopak.

Vyšlo v Portálu 2/2004

3923 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Co je vlastně Gay (a dnes už šedesát čtyři dalších) Pride? Komunisty prověřená filmařka a poslankyně Sommerová požaduje vyhazov kandidáta SPD z rady ČRoOrganizace pro pomoc uprchlíkům aneb jak se blahobytně živit na pomoci uprchlíkůmDědictví ISIS. Připomeňme si genocidu Jezídu spáchanou muslimy ...Litvu zaplavují muslimští ilegální imigranti. EU slibuje jejich přerozdělení po Evropě!

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czAmeričané se musí probudit a pochopit, že ztrácejí svoji zemi. Americké děti se učí nenávidět sebe, své rodiče a svou zemi

Eurabia.cz

O výhledu nových knih o islámu na následující měsíce. Pomozte nám vzdělávat český národ!Litva pokračuje v násilném vyhánění ilegálů: Jeden mrtvý

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“Politici a ČT. Zásadní zjištění. Hana Lipovská prozradila, co objevila po svém vstupu do Rady ČT
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění