reklama

Věříte, že OLAF zničí Babiše? Chyba lávky

Autor: Jaroslav Míth | Publikováno: 10.1.2018 | Rubrika: Politika
Bestie

Proč nás OLAF ani kauza Čapí hnízdo nemohou zbavit Babiše? Důvody jsou v zásadě dva. Zaprvé organismus vystavený příliš dlouhé expozici se časem stává rezistentní. A zadruhé politické problémy se mají řešit politicky a ne doufat, že je za politiky vyřeší orgány činné v trestním řízení.

Rozhodně nejsem fanda Andreje Babiše, jsem jeho politickým konkurentem. Přesto dost dobře nerozumím všeobecnému očekávání, že nějaká „Zpráva OLAFU“ nebo trestní stíhání nás Babiše snadno zbaví. Nezbaví. Proč?

Dlouhá léta u nás média a protikorupční aktivisté vyvolávali protikorupční hysterii a vytvořili tak dojem, že tradiční politické strany rozkradly tisíce miliard. Proti tomu se nějakých padesát milionů zpronevěřených Babišem může jevit jako pakatel.

A nezapomeňme, že oproti situaci před nějakými patnácti lety, kdy pro daleko menší podezření odstupovali ministři, poněkud opadla důvěra v „orgány“. Bylo zcela nesmyslně obviněno a vláčeno po soudech mnoho politiků, mnohdy celá zastupitelstva! A výsledek? Všechny velké kauzy splaskly a nekonečně se řeší i na první pohled tak jednoduchá, jako je Rathova s krabicí od vína. Takže Andrej Babiš, ať se nám líbí nebo ne, není prvním politikem, který po obvinění nehodlá vystrašeně opouštět funkce.

Hlavní důvod je ale ten, že politické problémy se nemohou řešit nepolitickými, tedy trestněprávními prostředky. I v zemích dávaných nám za příklad neslouží trestněprávní stíhání politika k překreslování politické mapy! Slouží jen k výměně podezřelého za nepodezřelého.

Trestněprávní stíhání nemůže zbavit politika jeho politických protivníků! Zde udělal Bohuslav Sobotka kardinální chybu, že neřešil politický problém politicky. Když bylo zřejmé, že jeho ministr financí si sáhl na dotace pro malé podnikatele a veřejně lhal („vlastníky Čapího hnízda jsem na mou duši neznal“), měl se k situaci jednoznačně jako premiér postavit a ne doufat, že politický problém za něj nějak shora vyřeší policie. To nemůže a nebude nikdy fungovat!

Na jasné, ale riskantní politické řešení ve stylu: „Můj ministr financí veřejně lhal a jako druhý nejbohatší člověk v republice se neštítil vzít si dotaci určenou pro drobné podnikatele, a proto ho i s jeho ansámblem (ANO) vyhazuji z vlády a koalice“ nenašel odvahu. Problém zkoušel vysedět. Nakonec ho radši přeměnil do trestněprávní roviny a i pak naprosto směšně lavíroval. Došlo tak jen ke komické výměně ministra financí, ale s Babišovým ansáblem ANO vládnul dál.

Tím původní, jednoznačný morální a politický problém, překlopil do obtížně uchopitelné, do šířky, hloubky a mnoha vedlejších větví rozkošatělé právnicko-auditorské kauzy. Ta se nyní bude táhnout léta letoucí a jasně ohraničený problém jen zamlží a rozmělní.

Jedinou stoprocentně fungující cestou, jak se zbavit Andreje Babiše, je nabídnout lepší politickou alternativu prezentovanou skutečným politikem. Tedy ne jenom jeho karikaturou, která umí pouze politikařit. Dokud nebudeme mít politiky, budeme tu mít dále jen Babiše nebo jeho další alternativu.

převzato z blogu autora, titulek upraven redakcí

 

Čtěte také: 

 

reklama
2545 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

My ho prostě milujeme....někteří zase velmi nenávidí. Nejlíp, kdyby se lidi mezi sebou popraliObama, Merkelová i Clintonová jsou prý "slušní" politici. Ta se podívejte, co prováděli za svinstvaCo si o sobě Merkelová vůbec myslí? Být na místě Kurze, poslal bych ji někamPět důvodů, proč volit Miloše ZemanaProkristapána, toho ožralu, lháře, hulváta, kolaboranta a s.áče?

euPortal.cz

Jiří Drahoš: Cílovou zemí migrantů se bude stávat stále častěji i Česká republika. Nesmíme podléhat populistickým návodům. Potřebujeme strategii, která umožní začlenit uprchlíky, i zákony proti xenofobii a rasismuPřed pěti lety jsem volil Miloše Zemana jen proto, že stál proti Schwarzenbergovi. Proti tomu arcizločinci bych volil kohokoliv. Dnes podporuji Miloše Zemana proto...

Eurabia.cz

Výsledek multikulturalismu a příjímání uprchlíků - švédská vláda posílá armádu dobýt uprchlické čtvrtě ...Dav uprchlíku napadl policií v Itálií a osvobodil zatčeného zločince z řad uprchlíků ...

FreeGlobe.cz

Britská policie slaví! Podařilo se jí zadržet... nůž na chleba. Ulice Londýna jsou prý zas o něco bezpečnější. Člověk trne, jaké hrozné zločiny s ním mohly být spáchány (+ foto)Evropská plošná daň. Eurokrati stále hlasitěji mlaskají. Necháme se dál oškubávat?

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Jiří Drahoš: Můžeme přijmout 2600 uprchlíků podle kvót z BruseluJiří Drahoš: Nechci soudit paní Merkelovou ani podle imigrace, ani podle jiných věcí

eOdborar.cz

USA krachují a hrozí jim bankrot! Jejich dluhy již nejde splatit ...Prezident nic nemůže a proto nemá Zeman smysl, tvrdí stoupenci Drahoše před volbami ...

ParlamentniListy.cz

Budete terčem médií. Ale dám vám všem jedinou radu... Máme zdravici Miloše Zemana z dnešní akce na záchranu ČSSDMoravec odmítl moderovat duel Zemana a Drahoše. Petr Žantovský k tomu nabízí jeden pohled, který dosud nikdo nenabídl
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění