Toto je příští premiér. Už je to téměř jasné

Autor: pro | Publikováno: 12.6.2017 | Rubrika: Politika
Vlajka - Velká Británie

Theresa Mayová sice stále zůstává britskou premiérkou a šéfkou konzervativců, ale v zákulisí již pode deníku Daily Mail probíhá boj mezi jejími konkurenty. Podle všeho má největší šanci vystřídat ji v čele strany Boris Johnson.

Bylo vlastně s podivem, že se někdejší charismatický starosta Londýna Johnson nestal šéfem britských konzervativců již po odstoupení Davida Camerona. Ke zklamání svých příznivců se nakonec spokojil „jen“ s postem ministra zahraničí, ale neúspěch konzervativců v předčasných volbách ukazují, že Johnsonovy akcie jdou opět vzhůru. „Potřebujeme Bojo. Potřebujeme, aby nás vedl někdo, kdo zcela jasně podporoval brexit,“ tvrdí nejmenovaný blízký spojenec Johnsona. 

Příznivci ministra zahraničí sice tvrdí, že „Bojo“ nebude proti Mayové podnikat žádné kroky, ale podle zjištění Daily Mail je opak pravdou. Johnson i jeho spojenci již vedou zákulisí jednání a dělají vše proto, aby si získali podporu členů konzervativní strany. Do karet mu nahrávají i průzkumy veřejného mínění, ve kterých si stávající premiérka nevede vůbec dobře. Větší část voličů si přeje její odstoupení, než aby dál vedla zemi.

Jak je zřejmé z průzkumu Mail on Sunday, odstoupení Mayové si přeje 49% voličů, zatímco její setrvání jen 38% voličů. „Někteří z konzervativních poslanců jsou přesvědčeni, že premiérka bude v úřadu maximálně do konce léta a poté sama odstoupí,“ píše Daily Mail a dodává, že největší šanci nahradit ji v čele konzervativců i vlády má Boris Johnson. Jako jejího nástupce vidí „Bojo“ podle zmíněného nástupce 26%, zatímco ministra financí Philipa Hammonda na druhém místě podporuje jen 10% respondentů.

Blížící se konec Mayové nasvědčuje i včerejší odstoupení jejich poradců Nicka Timothyho a Fiony Hill. Prvně jmenovanému konzervativní poslanci nejvíce vyčítají „daň z demence“, podle které by důchodci více přispívali na dlouhodobou zdravotní péče. Poslanci poukazují na to, že právě tento návrh přispěl k dramatickému poklesu volebních preferencí, které přitom ještě pár týdnů před volbami vypadaly velmi slibně.

Ačkoli je pozice premiérky značně oslabena, Boris Johnson popřel, že by ji „mydlil schody“ a aktivně usiloval o její pozici. „Já Theresu May podporuji. Musíme pokračoval dál,“ uvedl Johnson a jeho mluvčí dodal, že ministr zahraničí Mayovou plně podporuje a spolupracuje s ní, aby bylo dosaženo co možná nejlepšího výsledku při jednáních o brexitu. Ovšem podle výše zmíněného průzkumu si myslí jen 16% respondentů, že může Velká Británie pod vedením Mayové při vyjednáváních s EU uspět.

převzato ze serveru ParlamentníListy.cz

 

Čtěte také: 

Dnešek je klíčový den. Buď to vyjde nebo bude zle a pocítíme to my všichni

Juncker se vrátí k láhvi, Schulz do knihovny a Tusk dožije v Bruselu. Přichází revoluce!

Když rozvod, tak rozvod. Někdo tady bude velmi zklamaný

10120 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

"Mám radši kytaru a táborák, než luxusní vůz či dovolenou". Do parlamentu má nakročeno tak trochu jiný politik, který vám vzkazuje...Ekonomický expert rozebral kauzu lithium. Socialisté by po jeho slovech měli chodit kanályZaorálek by měl okamžitě rezignovat. Tohle přece nemůže politik v demokratickém státě o nikom říkat!Bývalý vlivný politik a představitel humanitární organizace se vyjádřil k muslimským migrantům. Jeho slova vás šokujíFotoreportáž: Hledal jsem v Praze uprchlíky, kteří tu prý nejsou. Já jsem ale zjistil něco jiného

euPortal.cz

Dost šokující zjištění, jak je to s podporou islamizace u poslanců ČSSD...Tak to už si z nás snad v Bruselu dělají srandu... Další fáze zahájena. Evropská komise spouští pilotní projekty legalizace ekonomické migrace z Afriky do Evropy...

Eurabia.cz

Nevíte koho volit? Zde je seznam kandidátu odmítajících islamizaci a multikulturalismus!Přední český křesťanský filozof je zděšen z podpory plzeňského biskupa pro marxisty!

FreeGlobe.cz

Muslimové mají v Evropské komisi věrného přítele. To netvrdí žádný zlý eurokpetik, ale její místopředseda Frans Timmermans. Přečtěte si další hluboké myšlenky z jeho dopisu mohamedánůmNejsme xenofobové, máme strach ze známého. Hlasujte si v pátek nebo v sobotu jak chcete, stejně vám nadiktujeme, co budeme chtít?

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Bohuslav Sobotka z ČSSD: Česká republika pomůže uprchlíkům v začleňování. Tito lidé si zaslouží naši pomoc. Dostanou byty. Pomůžou neziskovkyČSSD páchá sebevraždu v přímém přenosu. Je pravděpodobné, že se nedostane do parlamentu

eOdborar.cz

Boj proti lichvě? Vážně, pane Okamuro? Lichváři na kandidátce SPD ...Ruska ekonomika roste, ale EU přichází o prací pro lidi aneb kdo je vítěz sankcí?

ParlamentniListy.cz

„S českým národem se hraje špinavá hra.“ Ministr Brabec pro PL rozkrývá, co vše se dělo kolem memoranda o lithiuJá jsem zhasínal i světlo na ministerstvu... Babiše v debatě posadili do „horkého křesla“ proti Kalouskovi, Zaorálkovi a dalším. A začalo to lítat
Anketa
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění