U našich sousedů se tedy dějí věci. Brzy to tam může převzít člověk, kterému ještě nedávno teklo mléko po bradě

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 17.5.2017 | Rubrika: Politika
Vlajka - Rakousko

Už několik let je v Rakousku označován ministr zahraničí Sebastian Kurz za korunního prince lidovců. Včera byl jednomyslně zvolen předsedou strany a v necelých jednatřiceti letech tak může začít kralovat.

Do Kurze lidovci vkládají od počátku jeho vstupu do velké politiky obrovské naděje. Již ve svých sedmadvaceti letech se stal šéfem rakouské diplomacie a mnozí tehdy předpovídali, že rodák z Vídně ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Uplynuly pouhé čtyři roky a Kurz přebírá otěže celé Rakouské lidové strany. Stal se tak v historii strany nejmladším předsedou. Přes velká očekávání jej nečeká zrovna lehká práce. Za posledních dvanáct let se stal již pátým předsedou.

Lidovci v posledních letech permanentně hledají svoji tvář. Chtějí se vymanit z role mladšího sourozence v tradiční koalici se socialisty a právě dynamický a přímočarý Kurz by jim v tomto ohledu mohl pomoci. Veřejnost si třicátník Kurz na svoji stranu naklonil zejména svým postojem k migrační krizi a odmítnutím přijímání uprchlíků. Jeho komentáře, a především konkrétní kroky v oblasti migrační politiky nalézají podporu mezi voliči vlastní strany a do značné míry mezi voliči Svobodných.

Ostatně se už dlouhé měsíce hovoří o tom, že by poprvé v poválečně historii mohlo dojít ke změně složení koalice. Postoje lidovců a Svobodných Heinze-Christiana Stracheho se na téma migrační krize natolik přiblížily, že se v Rakousku rýsuje vládní koalice složená právě těchto dvou stran. Samotný Kurz ještě před svým zvolením do čela strany prohlásil, že předčasně volby považuje za optimální řešení. Také v tomto ohledu je za jedno se Strachem.

To však neznamená, že budou případná povolební vyjednávání mezi lidovci a Svobodnými procházkou růžovou zahradou. Strache se ke konci minulého týdne velmi ostře pustil do Kurze, když jej obvinil ze spoluzodpovědnosti za nárůst islamismu v Rakousku a selhání v oblasti integrace muslimských přistěhovalců. Faktem zůstává, že lidovci v čele s Kurzem začali protiimigrační rétoriku přejímat právě od Svobodných.

Společná koalice by tak dávala smysl a mnoho rakouských politologů ji považuje za téměř hotovou věc. Stracheho tvrdá slova tak lze vnímat jako součást taktiky a snahu posílit vyjednávací pozici své strany. V loňských volbách unikl kandidátovi Svobodných Norbertu Hoferovi prezidentský úřad jen o několik málo procent a strana neskrývá své nejvyšší ambice ani v případě parlamentních voleb, které podporuje těsná většina rakouských voličů.

Podle průzkumu Research Affairs, kterého se ve dnech 10. a 11. května účastnilo 600 respondentů, by si přálo předčasné volby 53 % voličů. Lidovce v čele se Sebastianem Kurzem by volilo 35 % z nich. O deset procent méně by získali Svobodní v čele s Heinzem-Christianem Strachem. Socialisté v čele se současným kancléřem a šéfem strany Christianem Kernem obdrželi jen 21 % a skončili tak až třetí. Nepříliš lichotivě dopadl průzkum pro socialisty i v otázce, kdo by měl být příštím kancléřem.

Na prvním místě se s 39 % opět umístil Kurz, který předstihl druhého Kerna o plných osm procent. Slabou útěchou může být pro šéfa SPÖ fakt, že na Stracheho má stále náskok jedenácti procent. Ovšem zatímco Strache posílil o jedno procento, Kern naopak čtyři procenta ztratil. I tento průzkum jasně vypovídá i náladách rakouských voličů. Socialisté den ode dne ztrácejí podporu a sestupnou tendenci má i jejich koaliční potenciál. Osud Rakouska je tak bez velkého přehání v rukách třicetiletého Kurze. 

 

Čtěte také: 

 

5371 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

ePortal.cz

Skauti se začali věnovat jedné velmi děsivé kratochvíli. Ještě, že se toho nedožil chudák FoglarTři migranští "bratři v triku" se utrhli ze řetězu a podali si mladou dívku. A k tomu vážně hrozivé statistiky ke znásilnění z NěmeckaZnámý občanský aktivista se takto vypořádal s následovníky Marxe. Souhlasíte s ním? Konec je prostě konec, Evropská komise!Největší metrosexuál mezi evropskými politiky se pustil do České republiky. To je ale drzost!

euPortal.cz

Ministerstvo vnitra ČR zřídilo lidem před okny obrovské imigrační centrum, kam denně míří stovky cizinců. Bordel, výkaly, ... Podívejte se na hustou reportáž TV PrimaTato slova Vladimira Putina jsou skutečně fackou Američanům, která bude ještě dlouho rezonovat po celém světě

Eurabia.cz

Merkelová je dobrá žákyně Adolfa Hitlera!Po německých volbách bude pokračovat budování IV. říše! Nečeká nás nic dobrého ...

FreeGlobe.cz

Dáte si velbloudí moč? Řekneme vám, kde tuto muslimskou pochoutku sehnat a na co si dát pozor. Neporušuje její prodej euronormy? (+ foto)Údajně spontánní otázky na Merkelovou byly připravené. Veřejnoprávní televize zase manipuluje (+ foto)

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Sluníčkáři a "multikulti" dále přitvrdili...BRICS ponechá v roce 2050 na prvním místě ekonomik světa Čínu, před Indií a USA. V té době asi muslimská Evropa zapláče...

eOdborar.cz

Mafie ve Vodňanech, i ten traktorista má z Babišovy chemie hned průjem. Maso z Polska, salám ze separátuSolidarita demonstruje proti diktátu EU! Okrádáte nás! 27 let jsme vaše kolonie ...

ParlamentniListy.cz

Chtěla si vynutit nošení hidžábu v české škole žalobou. Ale soudce bouchl do stolu: To by mohla být i hodina matematiky rušena odříkáváním otčenáše! A pak zahřmělo i nad ŠabatovouŠabatovou poslat do prdele. Ne, nechat ji to zaplatit! zní po rozhodnutí soudu v případu Kohoutová
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění