Kmenta je podle další zveřejněné nahrávky prodejný novinář. Máme brát tuto informací stejně vážně jako nahrávky, ve kterých figurují politici, podnikatelé a lobisté?

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 6.4.2012 | Rubrika: Zamyšlení
soud

Asistent véčkaře Stanislava Humla Petr Šlechta se pokoušel získat svědka proti Vítu Bártovi. Oním nakonec nezískaným svědkem je bývalý detektiv ABL Pavel Petrlíček. Ten si ovšem celý rozhovor nahrával a včera zazněl u soudu.

Špiclovací praktiky Véčkařů jsou samozřejmě odpornou záležitostí a tuzemskou politiku stahují ještě hlouběji do bahna. Přesto i v této nahrávce zaznělo mnoho závažných skutečností, která zasahují i nejvyšší místa v pol....ne, nikoli politice, ale v médicíh! Mimo jiné se v nahrávce Šlechta chlubí tím, že umí ovlivnit investigativního novináře Kmentu z MF DNES a s ním i zástupce šéfredaktora stejného plátku Jiřího Kubíka.

Neodvažuji se tvrdit, že tomu tak skutečně je, protože pro takové tvrzení nemám důkaz a domněnky se nepočítají. Každopádně, v oné nahrávce zaznělo mj. toto (alespoň podle přepisu publikovaném na serveru novinky.cz):

Šlechta: Heleďte, já říkám ještě jednou, já to nechci, nechci nějak. Tohleto prostě je nabídka, kterou umím, za kterou se umím já zaručit. Umím se zaručit za to, že pokud by, pokud s nima začnete spolupracovat, takže já umím, umím tam, to, ovlivnit Mladou Frontu, Kubíka (zástupce šéfredaktorta Mf Dnes)v tom, že vám nabídnou pomoc, že vám pomůžou. To umím, nic jinýho, jestli někde něco má, jestli někdo z jiných médií, kromě Kmenty, kromě Mafry by tahal, to neumím. Já umím Mafru a ty policajty, ty, který, o kterých ví, že mluvím, který se nabídli.

Přemýšlel jsem, jak by se k celé věci postavila média, pokud by místo jména novináře Kmenty zaznělo např. jméno podnikatele a lobisty Kmenty. Byly by nějaké pochyby o jeho vině či nevině? Odvažuji se tvrdit, že by jej média okamžitě upálila na hranici a jejich čtenáři by ještě jako poslušné ovečky přinášely polínko za polínkem na doutnající hranici.

Nelenil jsem proto a zavolal přímo výše zmiňovanému zástupci šéfredaktora MF DNES Jiřímu Kubíkovi. Samozřejmě mi říkal, že to je pouhé zmatečné tvrzení dvou pánů a je lživé. Nepředpokládal jsem nic jiného. Položil jsem mu tedy stejnou otázku, která mi proběhla hlavou pár minut před tím: „Co když nyní začne např. týdeník Respekt psát o tom, že Kmenta je prodejný novinář a zpronevěřuje se svému povolání?“ Odvětil mi, že Respekt je seriózní plátek a nic podobného by prý pouze podle zveřejněné nahrávky nenapsal.

Tak teď nevím. V posledních měsících jsme se přeci stali svědky mnoha závažných obvinění, která novináři vznášeli pouze na základě podobných nahrávek, o jejichž pravosti panuje spousta dohadů.

Na rozdíl od podnikatelů, lobistů a politiků však mají neprávem obvinění novináři jednu velkou výhodou – kolegové z ostatních plátků s nimi z jakési cechovní solidarity drží basu. Novinář Kmenta se tedy nemusí v žádném případě obávat, že by se do něj někdo pěkně po novinářsku pustil.

V posledních měsících jsou konzumenti médií zahlceni sériemi nahrávek. Nikdo z nás neví, jakým způsobem je novináři získavají, jakou část z nich zveřejňují, jakou část naopak smažou a co všechno jsou za to nuceni pro své dobrodince, tedy pověsné „tajné zdroje", konat.

Jistěže není chybou novinářů, co za prapodivné existence se dostává do vrchních pater politiky, jak mi správně říkal Jiří Kubík. Odporné špiclovací prakticky do ní přinesli právě Véčkaři a před nimi ještě úředník Michálek. Média, včetně MF DNES, však tyto špiclovací praktiky využívají ve svůj prospěch. Jednou zveřejní celý odposlech, podruhé jen část. Načasování, výběr terče, výběr témat...

To všechno vrhá u přemýšlivější části čtenářské, posluchačské a divácké obce na naše novináře mnohá nepěkná podezření. Jenže páni novináři se nemusí na rozdíl od politiků ze žádných podezření nikomu zpovídat. Nemají totiž komu. Vyšší instance než novinář je už jenom Bůh...

Je to dobře nebo špatně? Odpověď nechávám na těch vnímavějších čtenářích ePortál.cz, kterých je, jak pevně věřím, větší část.

PS: Přitom právě "seriózní" Respekt vyrobil na základě podobného nepříliš přesvědčivého svědectví jakési pomatené ženy kauzičku, že prezident Klaus bere peníze za udělování milostí. A takřka všichni novináři a většina jejich zpovykaných a antiklausovsky naladěných čtenářů si byli jisti jen na základě nějaké výpovědi vycucané z prstu, že Klaus je úplatkář. Uvidíme, jestli se budou stejně dryáčnicky chovat i v případě obvinění novináře Kmenty, hlídacího psa demokracie:-) 

Čtěte také: 

Kmenta je Bůh. Kořala a podvodník Dobeš na šibenici.

Janouškyjáda aneb kdo "motivoval" MF DNES, aby vytáhla odposlechy světlo boží právě teď?

K čemu jsou nám policie a justice, když vyšetřují a soudí média?

Klíčová slova: mediokracie  | Věci Veřejné  | Vít Bárta  | Kmenta  | Kočí
7219 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

ePortal.cz

Skauti se začali věnovat jedné velmi děsivé kratochvíli. Ještě, že se toho nedožil chudák FoglarTři migranští "bratři v triku" se utrhli ze řetězu a podali si mladou dívku. A k tomu vážně hrozivé statistiky ke znásilnění z NěmeckaZnámý občanský aktivista se takto vypořádal s následovníky Marxe. Souhlasíte s ním? Konec je prostě konec, Evropská komise!Největší metrosexuál mezi evropskými politiky se pustil do České republiky. To je ale drzost!

euPortal.cz

Ministerstvo vnitra ČR zřídilo lidem před okny obrovské imigrační centrum, kam denně míří stovky cizinců. Bordel, výkaly, ... Podívejte se na hustou reportáž TV PrimaTato slova Vladimira Putina jsou skutečně fackou Američanům, která bude ještě dlouho rezonovat po celém světě

Eurabia.cz

Merkelová je dobrá žákyně Adolfa Hitlera!Po německých volbách bude pokračovat budování IV. říše! Nečeká nás nic dobrého ...

FreeGlobe.cz

Dáte si velbloudí moč? Řekneme vám, kde tuto muslimskou pochoutku sehnat a na co si dát pozor. Neporušuje její prodej euronormy? (+ foto)Údajně spontánní otázky na Merkelovou byly připravené. Veřejnoprávní televize zase manipuluje (+ foto)

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Sluníčkáři a "multikulti" dále přitvrdili...BRICS ponechá v roce 2050 na prvním místě ekonomik světa Čínu, před Indií a USA. V té době asi muslimská Evropa zapláče...

eOdborar.cz

Mafie ve Vodňanech, i ten traktorista má z Babišovy chemie hned průjem. Maso z Polska, salám ze separátuSolidarita demonstruje proti diktátu EU! Okrádáte nás! 27 let jsme vaše kolonie ...

ParlamentniListy.cz

Chtěla si vynutit nošení hidžábu v české škole žalobou. Ale soudce bouchl do stolu: To by mohla být i hodina matematiky rušena odříkáváním otčenáše! A pak zahřmělo i nad ŠabatovouŠabatovou poslat do prdele. Ne, nechat ji to zaplatit! zní po rozhodnutí soudu v případu Kohoutová
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění